Rubikových kociek určených na speedcubing sú dnes stovky a každú chvíľu vychádzajú nové. Niekedy môže byť ťažké sa v nich zorientovať a nájsť tú správnu kocku pre svoje potreby. Preto sa v tomto článku zameriame na základné parametre a vlastnosti kociek, podľa ktorých vyberať, ale tiež podľa čoho nevyberať.
Podľa čoho vyberať
Aké sú vlastne tie dôležité parametre, čo znamenajú a aký majú vplyv na skladanie?
1. Úroveň
Podľa nás je úplne najdôležitejšie zvážiť, pre ako pokročilého speedcubera kocku vyberáme. Začiatočníci často chcú tú úplne najdrahšiu a najlepšiu kocku - to sa ale môže vypomstiť.
Pokročilé kocky majú často špecifické charakteristiky (sú určené pre nejaký štýl skladania) a začiatočníci ešte žiadny štýl nemajú. Keď človek začne s univerzálnou kockou za 200 Sk, dokáže časom povedať, že by chcel napríklad rýchlejšiu kocku. Keď ale začne s pokročilou rýchlou kockou s magnetmi, jeho štýl sa prispôsobuje kocke a to môže byť na škodu. Pokročilí speedcuberi už vedia aký majú štýl a čo od kocky chcú a výber je hlavne o ostatných parametroch.
Najčastejšie začiatočníkov odradí zlá kocka (Rubik's brand, hračkárstvo). Takže ak si začiatočník, odporúčame začať s lacnejšou kockou určenou na speedcubing.
2. Samolepky
Prvá vec, ktorá je na kocke vidieť, je jej prevedenie. Najčastejšie sú "stickered" (so samolepkami) a "stickerless" (bez samolepiek). Existujú aj ďalšie varianty (napr. zapustené samolepky), ale tie nie sú veľmi populárne, takže ich preskočíme.
Obe varianty majú svoje výhody i nevýhody:
2.1. Stickered
- Výhody: Keď sa samolepky poškriabu, dajú sa jednoducho vymeniť za nové. Dajú sa kúpiť samolepky rôznych odtieňov. Kocka má klasický vzhľad.
- Nevýhody: Samolepky sa vždy časom poškriabu a treba ich vymeniť. Farby nie sú až do krajov (s výnimkou špeciálnych samolepiek).
2.2. Stickerless
- Výhody: Nemusí sa meniť. Farby sú až do krajov, čo dáva drobnú výhodu pri skladaní. Lepšia viditeľnosť.
- Nevýhody: Keď sa kocka poškriabe, zostane poškriabaná ("samolepky" sa nedajú vymeniť). Nemôžete si vybrať odtiene farieb.
3. Magnety
Magnety sú niečo ako priemyselná revolúcia speedcubingu. Magnety sa dávajú do kociek pretože spresňujú otáčanie. Keď otočíš stranu málo, magnety si ju pritiahnu presne do pozície, do ktorej patria. Keď stranu otočíš moc (tzv. prestrelíš), magnety stranu naopak zabrzdia.
Vďaka nim sa rýchle (voľné) kocky stali viac ovládateľnými. Ale nečakaj zázraky, magnety nie sú žiadny kúzelný nástroj, ktorý by z každého hneď urobil presne otáčajúceho speedcubera. Keď budeš otáčať veľa mimo, magnety ťa nezachránia, ale na špičke sa počíta každý detail.
Keď sa povie magnetická kocka, môže to znamenať viac vecí. Väčšina magnetických kociek má magnety medzi hranami a rohmi. Niektoré kocky majú navyše magnety vymeniteľné (Gan 356 X), niektoré nastaviteľné (Gan 356 XS), alebo majú dokonca magnety aj medzi hranami a stredmi (Valk Elite M).
4. Cornercutting
Cornercutting je jeden z tých výrazov, ktoré je lepšie neprekladať. Označuje vlastnosť kocky otočiť nezrovnanú stranu bez toho, aby sa zasekla.
Všeobecne platí, že čím je cornercutting väčší, tým lepšie. Zároveň ale platí, že čím má kocka väčší cornercutting, tým menej je stabilná a ovládateľná. Je preto potrebné nájsť niečo medzi.
5. Feel
Feel, alebo feeling je označenie pre pocit z otáčania kocky a je to úplne subjektívny parameter - každému sa páči niečo iné. "Feel" má každá kocka iný a dá sa upravovať mazaním a uťahovaním.
Pre feely kociek existuje niekoľko označní (napr. smooth, sandy, crunchy), ale ťažko sa opisuje čo vlastne znamenajú. Všetky kocky sa ale dajú umiestniť na os, kde na jednej strane sú kocky rýchle (voľné, menej ovládateľné, dobrý cornercutting) a na druhej strane kocky stabilné (ovládateľné, pomalšie, menšie cornercutting). Inými slovami, kocka nemôže mať oboje.
Každá kocka je niekde na tejto osi a nastavovaním a mazaním sa dá o kúsok posunúť na obe strany.
Podľa čoho nevyberať
1. Značka
Rozhodne neodporúčam vyberať kocku čisto podľa značky, pretože to môže byť často zavádzajúce. Myslím, že väčšina ľudí má výrobcu rozdelené na "dobré" a "zlé". Nemyslím si ale, že sa to vzťahuje aj na všetky ich kocky. I Gan ("dobrá" značka) má zlé kocky a Dayan ("zlá" značka) naopak dobré. Je preto potrebné nenechať sa ovplyvniť logom, ale vždy hodnotiť kocku samotnú.
2. Čo používajú ostatní
Často vidím (hlavne u začiatočníkov), že ich zaujíma aké kocky používajú ich vzory a chcú ich potom taky.
Je síce pravda, že dobrí speedcuberi budú najskôr používať dobré kocky, ale to neznamená, že daná kocka bude vhodná aj pre teba. Neexistuje žiadna najlepšia kocka. Každá je trošku iná a aj keď sa pozrieš na majstrovstvách sveta, skoro každý používa inú. Je preto lepšie vybrať si kocku podľa vlastného štýlu, než slepo používať to, čo práve používa Feliks.
Na našej poslednej súťaži sme sa spýtali speedcuberov, ktoré kocky sú podľa nich najlepšie, a vytvorili sme rebríček toho najlepšieho hardvéru pre každý event.
Najlepšie 3x3 kocky
Najlepšie 2x2 kocky
Najlepšie 4x4 kocky
Najlepšie 5x5 kocky
Najlepšie square-1
Najlepšie megaminxy
Najlepšie skewby
Najlepšie pyraminxy
A to je všetko, čo treba o výbere kocky vedieť. Dúfame, že ti tento prehľad pomohol a že si vyberieš tú správnu kocku, s ktorou budeš spokojný/á.