SPEEDCUBE
Speedcubing, teda skladanie kocky na čas. Na rozbehnutie svojej speedcuberskej kariéry potrebuješ len Rubikovu kocku alebo inú speedcube kocku. Následne sa naučíš, ako kocku zložiť začiatočníckou metódou a postupne budeš znalosti nabaľovať, učiť sa algoritmy a zrýchľovať sa. Ak už ťa klasická kocka omrzela, máme pre teba aj iné hlavolamy na podobnom princípe. S väčšinou z nich môžeš aj súťažiť na oficiálnych akciách. Zobraziť viac?
- 2x2x2
- 3x3x3
- 4x4x4
- 5x5x5
- 6x6x6
- 7x7x7
- 8x8x8 a väčšia
- Magnetické kocky
- Elektronické kocky
- Iné tvary
- Príslušenstvo
- Speedcube v zľave
- Designové kocky
- Kľúčenky
Najpredávanejšie
Jedna z najlepších speedcube kociek pre začiatočníkov vďaka skvelému pomeru cena/výkon na trénovanie rýchloskladania.
MonsterGO Pyraminx je veľmi tichý a predovšetkým cenovo dostupný pyraminx od GANu
Klasická 3x3x3 kocka
Najznámejšia a najviac skladaná je 3x3x3 kocka. Vedieť ju zložiť je základ celého speedcubingu. 26 kocôčok v 3 vrstvách: 8 rohov, 12 hrán a 6 stredov. Celkový počet kombinácií na kocke je 43 252 003 274 489 856 000. Vyberieš si magnetickú alebo kocku bez magnetov? Stickerless (bez samolepiek) alebo stickered (čiernu s farebnými samolepkami)?
História Rubikovej kocky
To, že kocku vynašiel maďarský sochár a architekt Ernö Rubik v 70. rokoch 20. storočia, je známa vec. Vedel si však, že bola najpredávanejším produktom na svete? Podľa rovnakého princípu potom boli vytvorené iné verzie hlavolamu.
Väčšie aj menšie kocky
Existuje ale tiež 2x2x2 kocka alebo väčšia – 4x4x4, 5x5x5,6x6x6 a 7x7x7. Všetky tieto sú súťažné. V špecializovaných speedcube shopoch sa ale dá kúpiť aj kocka 15x15x15! Tá je ale skôr pre zaujímavosť.
Iné tvary
Pokiaľ sa ti tvar kocky akejkoľvek veľkosti okukal, môžeš skúsiť iné hlavolamy: Pyraminx, Megaminx, Skewb, Square-1, Mirror cube alebo Clock. V posledných rokoch ich kvalita stúpla a zážitok zo skladania je tak rovnako príjemný ako pri vychytaných trojkách. A väčšina z nich je aj súťažná!
Príslušenstvo k speedcubingu
Časom sa ti okrem samotnej kocky môžu hodiť aj iné veci. Na zmeranie presného času sa ti bude hodiť podložka s timerom. Pretože rolu hrá každá stotina, občas kockou nevyberavo hodíš, aby si stopol čas. Vďaka podložke sa ti nezničí ani kocka, ani stôl. Pokiaľ už kocka nejde tak, ako keď bola nová, asi potrebuje vyčistiť a namazať. Na mazanie sa používajú špeciálne mazadlá, tzv. lube. Pokiaľ skladáš stickered kocky, budú sa ti časom hodiť nové samolepky na výmenu. Prevenciou zašpinenia a zničenia kocky je nosiť ju vo vrecúšku alebo puzdre. No a ak si skôr zberateľ, oceníš stojančeky na kocky.
Ako zložiť rubikovu kocku, ako ju vyčistiť a namazať, rôzne algoritmy aj rozhovory s rekordmanmi nájdeš v speedcube článkoch.