Ako na základné a pokročilé hody do hry Frisbee Ultimate

Frisbee Ultimate - šport s "lietajúcim tanierom", ktorý ešte pred pätnástimi rokmi slúžil ako hračka na skrátenie dlhej chvíle alebo len na také to behaniečko na záhrade. V dnešnej dobe sa vyrába množstvo diskov rôznych typov a rozhodne sa nedá povedať, že by každý bol na všetko. Máme tu disky na discgolf, disky na freestyle, disky na ultimate, dokonce sa disky stali aj obľúbenou hračkou psieho pokolenia. Každý disk sa ale musí nejako hádzať, kde by inak bolo celé kúzlo, že? Preto ťa dnes naučíme základné aj pokročilé hody, aby si si s kamošmi mohol zahrať hru, ktorá je niečím medzi futbalom a rugby - ultimate frisbee.

Základné hody

V tomto videu ťa naučíme základné hody. Alebo si jednoducho prečítaj článok.

Backhand

Nie je na tom nič zložité - disk si chyti presne tak, ako vidíš na obrázkoch - štyrmi prstami na vnútornej strane a palcom na vonkajšej strane.

opt_backhand1opt_backhand2

A keď sa budeš hádzať, postav sa takto - bokom k cieľu, teda tvojmu spoluhráčovi, disk drž pevne v päste a rotácii mu udelil švihom lakťa a zápästia. Disk pôjde akoby od tela. Hádzať môžeš z akejkoľvek úrovne - pri ramenách, pri páse, od nôh... Najpohodlnejšie je to ale v úrovni trupu. Samozrejme záleží, aká bude situácia, každá poloha je vhodná inokedy.

opt_backhand3_1

Forehand

Forehand je krapet ťažšie hod, ako je backhand. Pri forehande disk nedržíš štyrmi prstami vo vnútri, ale dvoma, ukazovákom a prostredníkom, pod tanierom a palec zvonku. Disk uchop ako na obrázkoch.

Disk nemusíš nutne držať ukazovákom a prostredníkom. Ak ti to bude pohodlné, pokojne použi tri.

opt_forehand1opt_forehand2

Postavíš sa čelom k cieľu a rukou budeš tentoraz hádzať vedľa tela, nie od neho. Silu disku dodáš predovšetkým lakťom a zápästím. Disk držíš všetkými tromi prstami, potom švihneš podľa vzdialenosti a sily vetra - na to však vždy prídeš až so cvikom.

opt_forehand3

Trajektória hodu alebo náklon disku je kľúčová

Ako si myslíš, že disky poletí, ak ich nakloníš na určitú stranu? Rovnako to nebude, to ťa môžeme uistiť - fyzikálne zákony jednoducho neoklameš. Zároveň túto vlastnosť ale krásne môžeš využiť vo svoj prospech. Poďme si teda objasniť jednotlivé situácie:

Forehand

Around/banán
opt_naklon1

Ak disk nakloníš hore tak, ako vidíš na obrázku (s vonkajšou stranou naklonenou hore), disk poletí akoby zvonku a urobí trajektóriu v tvare banánu. Znie to vtipne, ale inak to prirovnať asi úplne nejde. 

Inside out/podhozený

opt_naklon2

Ako už ti určite došlo, v tomto náklone disk poletí opačne. Keď ho totiž vyhodíš v náklone, kde ho prstami držíš vyššie, fyzika disku prikáže ten druhý oblúk.

Backhand

Around

opt_naklon3

Pri backhande to platí presne naopak! To znamená, že pokiaľ disk budeš držať akoby naklonený vonkajšou stranou nahor, urobí práve vonkajší oblúk, teda banán.

Inside out

opt_naklon4

Pri tejto polohe disk poletí akoby vnútornou stranou - opäť sa jedná o podhodenie a je to trochu náročnejšie.

Čo je to pivotovanie?

Ide o pohyb podobný tomu v basketbale - pokiaľ si pravák, tvojou pivotovacou nohou bude noha ľavá. Okolo tej sa s diskom v ruke kamkoľvek otáčaš, zostáva "prikovaná" k zemi. Tvoja pravá noha pritom môže našliapnuť tak, ako ďaleko dokáže, aby si si zaistil čo najpríjemnejšiu pozíciu pre odhod.

Výhodou je, že môžeš takto súpera ľahko oblbnúť. Postavíš sa do pozície na forehand, on s tým bude počítať a ty v sekunde prepivotuješ na backhand.

Môžeš prepivotovávať krátko a rýchlo, alebo dlho. Väčšinou je ale výhodnejšie vedieť prepivotovávať rýchlejšie.

Hádž disk od tela

V hre väčšinou funguje obrana 1 na 1

Hádzanie disku ďaleko od tela, to je niečo, čo nevie len tak niekto. Totiž v prípade, že proti tebe stojí obranca, logicky disk neprihráš svojmu spoluhráčovi, keď budeš mať ruku pritisnutú pri hrudníku. Tu je potrebné poriadne a čo najďalej zapivotovať a odhodiť disk tak ďaleko, aby si obranca obhodil, pretože nemôže mať telo všade..

opt_obrana

A ako na pokročilé hody?

Základy máme – teraz zostáva si ukázať pokročilejšie hody s Frisbee. Niektoré priamo využiješ v hre Frisbee Ultimate, iné sú skôr freestyle a na zábavu s kamošmi v parku (alebo napríklad pri panelákoch).

Overhead

Prvým pokročilým je hod zvaný overhead. Ten je možné využiť aj v hre - jednoducho len doslova hodíš disk cez hlavu tak, ako vypovedá samotný názov. Samozrejme môžeš využiť i náklonu, a urobiť tak around nebo inside out, ako sme si vysvetľovali pred chvíľou. V čase, keď sa budeš učiť tento trik, už fyzike letu budeš tak nejako rozumieť.

Tip: Rovnako ako pri ostatných hodoch, aj tu platí, že vietor veľmi ovplyvňuje let disku, preto silu, ktorú do odhodu vložíš, vetru prispôsob, nepodceň to.

opt_overhead

Scoober

Postav sa do rovnakej pozície, ako by si hádzal backhand. Disk ale uchop ako pri forehande a ešte k tomu ho obráť "hore nohami". Gratulujeme, v tom spočíva celé tajomstvo scooberu! Tento hod sa ešte stále dá využiť pri hre.

 

opt_scoober

Oba tieto hody - overhead aj scoober - tí dajú nové možnosti v obhodení obrany. Ani jeden ale nedrží dobre vo vzduchu, preto scoober nepoužívaj, pokiaľ práve stojíš proti vetru.

Overhead sa hádže kolmo, ale vďaka svojim letovým vlastnostiam sa počas letu stočí do vodorovnej polohy. To zároveň ide ovplyvniť aj silou švihu - pokiaľ disk pošleš veľa sprudka, disk si svoju kolmú polohu udrží. Pokiaľ ho naopak pošleš jemne, vyrovná sa.

Na Milhouse

A čo keď ti odíde parťák a zostaneš sám s diskom v ruke? Najjednoduchší hod je v tomto prípade hod "na Milhouse" - využívaš pritom sily vetra. Disk vyhodíš pred seba, odporúča sa backhandom, na krátku vzdialenosť, disk sa ti potom vráti späť. Dá sa ale hádzať aj na dlhšie vzdialenosti.

opt_na Milhouse

Tip: Disk ale hádž šikmo hore, pretože tým skôr sa ti vráti späť.

Ako na chytanie

Chytať sa odporúča tzv. na čápa - disk ti jednoducho vpláva medzi dlane a ty ho tak chytíš. Najlepšie sa takto chytá v oblasti trupu.

Keď je disk naopak veľmi nízko, resp. veľmi vysoko, disk sa lepšie chytá akoby do dlane medzi palec a ostatné prsty, prípadne môžeš použiť obe ruky. Záleží, ako ti to „príde pod ruku“. To isté platí aj pre situáciu, keď disk letí napríklad veľmi vľavo/vpravo.

Freestyle

Teraz už sa konečne dostávame k hodom, ktoré síce v hre Ultimate Frisbee nevyužiješ, ale na druhú stranu si s nimi užiješ veľa zábavy s kamošmi, alebo na nich tým môžeš urobiť dojem.

Chickenwing

Disk uchopíš palcom na vnútornej strane a prstami na vonkajšej, potom ho akoby vyhodíš cez ruku. Doslova pri tom budeš vyzerať ako kura.

opt_chickenwing

Thumber

Hod veľmi podobný overheadu nebo scooberu (v tom, že disk letí obrátene), akurát disk budeš hádzať cez palec - kolmo a švih zápästím prispôsobíš letovým vlastnostiam tak, do akej konečnej pozície ho chceš dostať. V hre sa ale tento hod veľmi nevyužíva.

opt_thumber

 Sranda hod

Tento hod je tak nezmyselný, že ani nemá vlastný názov, preto mu budeme hovoriť sranda hod. Vyhodíš ho tak, ako vidíš na obrázku - má pomerne malú rotáciu, ale k nejakému zahádzačku asi stačí.

opt_sranda hod

Push pass

Disk ľahko vyhodíš do vzduchu tak, aby nabral rotáciu akoby dovnútra. Takže ho jednoducho ľahko a nakrátko posunieš spoluhráčovi - môžeš ho teda občas využiť aj v hre.

opt_pushpass

Hod o zem

Hod, ktorý v hre nevyužiješ za žiadnych okolností, pretože podmienkou športu je, že sa disk nesmie dotknúť zeme. V tomto hode presne odrazu od zeme využiješ. Disk jednoducho len našikmo pošli na nejaký povrch, od ktorého sa ľahko odrazí (napríklad taká tá guma na atleťácích).

opt_hod o zem

Tip: Ak chceš hádzať o zem oblúkom, vždy vol inside out (aby bol disk vnútornou stranou naklonený dovnútra, nie von). Pri naklonení do aroundu sa ti disk neodrazí.

Hod o stenu

Na záver si len tak môžeš skúsiť hodiť disk o stenu - skús sa vžiť do letových a pohybových vlastností disku a pokus sa disk poslať priamo po nejakom baráku. Tešíme sa, keď nám to predvedieš!

opt_hod o stenu