Dneska si ukážeme základné triky s begleri! Akonáhle máš begleri pripravené podľa svojich preferencií tak, ako sme ti to vysvetľovali v článku Begleri alebo jedna z najlepších skilltoys, môžeš sa pustiť do učenia sa trikov, nech sa z teba stane profík čo najskôr.
Tip: Všetky begleri nájdeš v kategórii Begleri.
V reči begleri sa manipulovanie s touto hračkou hovorí slingovanie. A aký by teda mal byť začiatok pre slingera? Všeobecne ide o to hrať sa, experimentovať, zisťovať, čo ma baví, a zisťovať, čo mi nejde. To, čo ma baví, to mi bude robiť radosť a bude ma to motivovať, a to, čo ma nebaví, ma bude posúvať dopredu (a to vo všetkých aspektoch života). Je to jednoducho taká šedá zóna, ktorá ukazuje, čomu sa máš venovať.
Skrátene - ak sa chceš upokojiť a utešiť, vyber si trik, ktorý vieš. Ak sa cítiš na nejakú challenge, vyber si niečo, čo nevieš, a posuň sa trochu ďalej.
Základné gripy
Najskôr by sme si mali spísať základné gripy (úchopy), aby si potom nebol zmätený, keď o nich v jednotlivých trikoch budeme hovoriť.
V základných úchopoch je jeden bead držaný medzi prstami, zatiaľ čo druhý sa voľne pohybuje. Všetky gripy, okrem bottom, je možné vykonať štandardne (bead sa nachádza na vnútornej strane dlane) alebo na fakie (bead sa nachádza na vonkajšej strane dlane).
Top (vrchný) grip: Bead alebo priľahlá časť stringu je uchopená medzi palcom a ukazovákom
High (vysoký) grip: Bead alebo priľahlá časť stringu je uchopená medzi ukazovákom a prostredníkom
Mid (stredný) grip: Bead alebo priľahlá časť stringu je uchopená medzi prostredníkom a prstenníkom
Low (nízky) grip: Bead alebo priľahlá časť stringu je uchopená medzi prstenníkom a malíčkom
Bottom (spodný) grip: Bead alebo priľahlá časť stringu je uchopená iba malíčkom
Tip:Všetky begleri nájdeš v kategórii Begleri.- môžeš tam nájsť aj práve Monkey´s Fist od Begleri Twister.
Air Pump
Všeobecne pri slingovaní je dôležité držať string napnutý. Air pump je asi najjednoduchší pohyb, v ktorom toto zavnímaš.
Ako vidíš, nejde o nič iné, než o obyčajné zhoupnutie na obe strany - z top gripu do bottom gripu. Keď človek ucíti stály tlak na tom držanom beade, je to správne. Akonáhle to ale začne hopkať a ucítiš aj cukanie v držanom beade, potom je treba pracovať na plynulosti a skúšať to naozaj tak dlho, kým nie je string poriadne napnutý po celú dobu toho pohybu.
Dôležité je, hlavne teda, keď sa snažíš dostať bead do bottom gripu, otočiť zápästie smerom nahor. Bead ti tak pekne zapadne do dlane, kým keby si ju mal nasmerovanú inak, budeš po ňom márne "tlapať", ale nechytíš ho.
Čo je dôležité nielen pri tomto triku
Poloha zápästia, rotácia, pozícia prstov, naklonenie dlane - cieľom je v podstate rozhýbať tie prsty, ktoré sa tak často nepoužívajú, čo je malíček a prstenník. V momente, keď to už človek zvládne chytiť rukou kolmo, prsty sú zvyknuté a môžeme pokročiť zase o kus ďalej.
Palm Flip
Pri tomto triku využiješ znalosti Air Pumpu. A nezabudni - string musí byť stále napnutý!
Najskôr pustíš horný bead, necháš ho spadnúť, prešvihneš ho cez celú dlaň hore a potom chytíš spodok. No a potom to len opakuj, aby si si to poriadne nacvičil. Vďaka Palm Flipu vlastne pochopíš taký základný princíp, ako begleri vlastne funguje - akonáhle sa totiž naučíš iba základný Palm Flip, teda otočku okolo dlane, už môžeš vziať kamaráta, naučiť ho to tiež a len pomocou tohto jednoduchého elementu môžete začať kooperatívnu hru.
Jeden hráč urobí Palm Flip, druhý nastaví dlaň a chytá bead. Akonáhle ho chytí, tiež urobí Palm Flip a potom bead pošle späť. Je to úplne to isté, čo normálne Palm Flip, len to jednoducho trénujete s kamošom spolu, a tak trénujete aj koordináciu.
Výzva! Skús to s kamošom potrénovať tak, že budete mať begleri v oboch rukách.
Transfer
Ďalším nadväzujúcim trikom je tzv. Transfer. Je to úplne nezákladnejší spôsob, ako zmeniť práve vyššie spomínané gripy (medzi ktorými prstami držíš bead). Dá sa meniť pomocou roztočenia voľného beadu, spravidla hore alebo dole.
Keď sa begleri točia "dole" (z pohľadu vnútornej časti dlane), grip sa bude meniť z top do high, potom low, potom bottom. Naopak, keď budem begleri točiť nahor (z pohľadu vnútornej časti dlane), grip sa bude meniť z mid do high, potom top a tak ďalej.
Transfer je ten istý pohyb, čo je pri Palm Flipe, akurát sa tu na začiatku ukáže ukazovákom pred seba. Voľný bead sa potom ľahučke prehodí cez ukazovák, potom sa prostredník spojí s ukazovákom - a hele! Máš bead držaný v high gripe. A potom zase späť - keď opäť zdvihneš prostredník a pevný bead je tak zhora voľný (pridržať ho môžeš palcom), švihnutím nahor ho dostaneš zase nad ukazovák do top gripu.
Akonáhle máš transfer high grip, nie je nič ťažké na tom sa vrátiť späť do top gripu.
Wrap
Čo je liek Wrap? Begleri sa namotá stringom na dva prsty, či už hore alebo dole. Najlepšie je tento trik vykonávať z transferu, teda akonáhle sa dostaneš do high gripu. Potom je ešte One Finger Wrap, kedy sa string namotá len na jeden z tých prstov (jeden teda pokrčíš, aby sa naň string nenamotal).
Herné roviny
Air Pump, Palm Flip, Transfer, Wrap - všetky tieto triky sa dajú urobiť v troch základných rovinách.A keď už sa človek naučí nejaký trik, tak je dobré si ho vyskúšať vo všetkých. Hovoríme o rovine kolesa, steny a, tej najťažšej, zeme.
Je dôležité hrať v hernej zóne
Herná zóna je vždy uprostred prsta – teda medzi jeho ryhami. Je to jednoduché, pri dlani má totiž prst väčší obvod, než na jeho končekoch. Preto ak by si hral pri dlane, string ti bude pripadať kratšie, kým keby si hral na končekoch, bude dlhý. Táto herná zóna je teda priemerom a najoptimálnejším miestom, kde begleri triky vykonávať.
Ako sa zlepšiť?
Pri učení nového triku je tiež dôležité myslieť na to, že existuje niečo ako svalová pamäť, ktorá sa neustále učí. To znamená, že ak si budem neustále opakovať nejaký nový cvik, musím dbať na to, že sa naň musím aj vyspať a skúsiť to ďalší deň znova - nejde sa to naučiť v jednej chvíli všetko. Nechaj si pauzy, trénuj a opakuj.
Pri tréningu samozrejme narazíš na ďalších ľudí, ktorí slingujú, a na ich videá. Je super to sledovať a učiť sa od nich, ale na druhú stranu si nechaj tiež svoj priestor a veľmi sa s nimi neporovnávaj - maj svoje tempo, cestu, triky, fantázii sa medze jednoducho nekladú. Zo začiatku sa ti môže zdať, že ti nezvládneš, ale ver, že je to fakt len o cviku a trpezlivosti. Tvoje prsty sa prispôsobiť zvládnu!
Aké begleri vidíš na obrázkoch?
V návode môžeš vidieť konkrétne Begleri Monkey´s Fist, ktoré je vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Vybrať u nás si môžeš vybrať z troch typov (ale farieb je samozrejme viac) - begleri s ľahkým skleneným beadom s priemerom 25-26 mm pre úplných začiatočníkov, s ťažším kovovým beadom s priemerom 25-26 mm a malým kovovým beadom s priemerom 22-23 mm pre pokročilých aj profíkov.
Begleri vhodné pre úplných začiatočníkov
Begleri pre stredne pokročilých
Begleri pre profesionálov
Keby ťa zaujímala ešte iná begleri, nezabudni, všetky ich nájdeš v kategórii Begleri!