Lukáš a Soňa z Begleri Twister pripravili výklad o jednej, nie až tak známej, antistresovej hračke begleri. Základná hra s begleri pozostáva z pohupovania a pretáčania beadov, aby bolo možné meniť gripy. Viac si ukážeme buď vo videu, alebo si o tom môžeš prečítať v našom článku.
Predstavenie begleri, pôvod, na čo je dobré a ktoré je vhodné do začiatku – všetko sa tu dočítaš. Tak čo, tešíš sa?
Tip: Všetky begleri nájdeš v kategórii begleri.
Begleri patrí do kategórie Juggling, nezabudol žmurknúť aj tam?
Čo je to begleri?
Begleri má pôvod v niečom, čomu hovoríme ruženec. V Grécku sa tomu hovorilo komboskini, okolo roku 1920 z toho vznikol komboloi a na prelome tisícročia vznikol tento finálny koncept, ktorému my hovoríme begleri. Dnes už teda begleri slúžia len ako žonglovacia pomôcka, ale stále má v sebe onoho spirituálneho ducha.
Čo sa týka antistresových účinkov, nečakaj, že ťa begleri upokoja ihneď, ako ho vezmeš do ruky. Väčšinou totiž nováčikovia, ktorí s tým nevedia, sa skôr tak trošku trápia. Akonáhle si na to ale človek príde a vie, čo s hračkou robí, rozhodne ho to začne viac a viac ukľudňovať. Proste väčšinou to, čo je nové, na nás má frustrujúce účinky.
"AHA!" moment
Begleri Twister sa zaoberajú skôr filozofickým smerom a snažia sa vo všetkom nájsť súvislosti, spojitosti a akýkoľvek hlbší význam. Lukášovým zaujímavým poznatkom je to, že vlastne v každej situácii, ktorá nám hneď zo začiatku nejde (napríklad učenie sa skladať Rubikovu kostku alebo lietať s dronom), sme frustrovaní, ale akonáhle neprestávame a po snahe docielime takéto to "aha" momentu, potom už nás daná vec nepustí. Vieme, že sme o niečo usilovali a dosiahli to. Každé jednotlivé zlepšenie je potom jednoduchšie a uspokojuje nás čoraz viac. Vystúpiť z komfortnej zóny jednoducho nie je nikdy na škodu.
Pri begleri sa postupne začína dostavovať práve onen antistresový efekt, dokáže poskytnúť konejšení, upokojenie a spoločnosť - a tiež môže nadobudnúť formy talizmanu, ak ho niekto dostane od niekoho, koho má rád.
Ako k begleri prídem?
Begleri môže byť skvelou pomôckou napríklad pri učení sa na skúšky - a to ani nemusíš vedieť viac trikov, stačí ti jeden, ktorý budeš opakovať stále dookola, zamestnáš tak neposedné ruky a učivo ti pôjde do hlavy samo. Navyše naučiť sa do samého začiatku len jeden prvok je vlastne to najlepšie, čo môžeš urobiť - úplne tak ovládneš jeden trik a potom kedykoľvek, keď sa budeš chcieť učiť niečo nové a nepôjde ti to, budeš sa môcť vrátiť k tomu, čo už vieš, a nebudeš toľko frustrovaný. Ten jeden jediný prvok, čo ovládaš, ti totiž vždy pripomenie, že už si to raz dokázal, a tak zvládneš aj niečo nové. A to sa vraciame zase k aha! momentu.
Na druhú stranu - pokiaľ budeš stále dookola motať jeden a ten istý trik a budeš odmietať sa učiť niečo nové, vybuduješ si zlé návyky, zlú svalovú pamäť. Môže tak nastať, že zamedzíš naučeniu svalov k nejakému inému triku, a učenie sa nových vecí tak pre teba bude výrazne zložitejšie.
Zhrnuté podčiarknuté - najlepšie je naučiť sa jeden trik a potom k nemu postupne pridávať ďalšie - neuč sa rozhodne celú abecedu trikov naraz, ani neopakuj stále dookolajediný trik. Môžeš sa naučiť napríklad tri triky a potom ich medzi sebou mixuj a tvor si vlastné kombá.
Len motorická pomôcka, alebo niečo viac?
V dnešnej dobe je begleri známe skôr ako motorická hračka, čo je dobré napríklad u detí – pomáha im sa učiť jemnú motoriku. Zo všetkého najskôr ale deti samozrejme musia ovládať najskôr hrubú motoriku (chodiť, skákať, behať). Až potom môže dieťa začať ovládať jemnú motoriku – ovládanie jednotlivých prstov, čo plno malých detí ešte nezvláda. Begleri má práve tú výhodu, že zapája aj prsty, ktoré nie sú až tak používané, napríklad malíček.
Na jemnú motoriku ďalej nadväzuje aj motorika hovoridiel (správne vyslovovanie hlások), ktorú begleri svojim kladným pôsobením na hemisféry ovplyvňuje tiež.
Ešte treba podotknúť, že napríklad to, že si sa narodil ako pravák, neznamená, že nemôžeš vedieť úplne rovnako používať aj druhú ruku - niekto napríklad odjakživa nemá problém s používaním oboch rúk narovnako, niekomu to zase trvá dobu, kým určité pohyby do druhej ruky dostane. Nič ale nie je nemožné as beglerom si práve túto schopnosť môžeš precvičiť.
Zaujímavosť: Vedel si, že v cardistry sa vo väčšine trikov používa hlavne opačná ruka, než je tvoja dominantná?
Konštrukcia
Už vieme prečo, zostáva čo a ako. Begleri má množstvo rôznych designov - sto ľudí, sto chutí. Každý dizajn môže byť iný. Líšia sa predovšetkým beady a stringom. String je v preklade povrázok, bead je závažie na konci stringu. Niekedy je na konci stringu zafixované a inokedy tam môže byť len voľne pretiahnuté.
Monkey´s Fist alias najlepší begleri do začiatku
Pre nováčikov sa najviac odporúča design zvaný Monkey´s Fist - bead je zauzlovaný v "opičej päste". Je ideálny preto, že má vyvážené ťažisko v beade, pekne sa zmestí do dlane a nevyklzuje z prstov. Uzol môže byť buď z troch vlákien, alebo zo štyroch. Vlákno je z nylonu a nazýva sa paracord (doslova padákové vlákno) - pri begleri sa používa paracord 550 - najsilnejšie, paracord 425 a paracord 100 - najtenšie. Pocitovo sa líšia v mäkkosti, najhrubší bead je v ruke mäkkučký, kým tenký paracord je skôr ostrý - ale vďaka tomu aspoň ľahko poznáš, kde v prstoch sa nachádza.
Ideálna dĺžka stringu
Dĺžka stringu predovšetkým definuje, či bude begleri hrateľné alebo nie. Samozrejme záleží na tvojich schopnostiach, ale predsa len k krátkym beglerom sa robia iné triky ako s tým dlhými. Preto je tu taká pomôcka, ktorá ti dá aspoň nejaký orientačný bod.
String si uchop z vonkajšej strany medzi malíček a prstenník tak, aby si bead mal akoby v dlani – tomu sa hovorí low grip. Zbytek stringu si obtoč vnější stranou ruky přes prsty dovnitř. V tejto situácii by mala spodná hrana pevného beadu a vrchná hrana voľného beadu tvoriť jednu linku. Od tohto momentu by si mal zistiť, či ti vyhovuje skôr kratší alebo dlhší string - nájdeš si svoje preferencie a môžeš sa vydať cestou buď tzv. dlhej hry, alebo krátkej hry.
Long game alebo dlhá hra
Toto je asi najobľúbenejšia verzia begleri - umožňuje robiť veľa rolovačiek, prehozov, namotávania na prsty... Skrátka umožňuje najväčší počet žonglovacích trikov a ponúka najviac možností. Je to teda skôr pre šialený freestyle.
Short game neboli krátká hra
Táto verzia begleri je skôr taká pokojná, jemná, nenápadná a spočíva v ľahkom prehadzovanie z jedného gripu do druhého alebo v tzv. G transferech a podobných miniatúrnych prvkoch. Short game je teda najlepšia pre opakovačky (repeaters) - opakovanie triku stále za sebou, keď sa napríklad snažím len skrátiť voľnú chvíľu. Nevyžaduje to toľko sústredenia a pôsobí to veľmi antistresovo.
Všetko ale záleží na momentálnej chuti. To, že existuje long game s dlhým stringom a short game s kratším stringom, neznamená že si hry nemôžeš užiť s inak dlhým stringom – prispôsob si svoju hru tak, ako len potrebuješ!
Tip: Pokiaľ máš dlhý string na long game a chceš si zahrať short game, urob si uzlík niekde uprostred stringu.
Ktoré begleri vybrať?
Z princípu najskôr povieme, ktoré begleri do začiatku NEodporúčame. Trend časom šiel tak, že sa začal string stenčovať a beady boli ťažšie a ťažšie a menšie a menšie. Vo výsledku teda dnes je najpopulárnejší begleri s ťažkými malými beads a tenkým stringom. Toto je ale výsledok postupného vývoja a ľudia, ktorí nahrávajú rôzne begleri videá na YouTube, určite s takými begleri nezačínali - začínali skôr na ľahších a väčších beadoch a pravdepodobne aj hrubších špagátoch.
Zaujímavosť: Keď begleri ešte nebolo tak populárne a ľudia si ho vyrábali doma, ako string používali obyčajnú šnúrku a ako beads matky.
Pre začiatok teda nejdú vhodné malé kovové beady na tenkom povrázku. Malé kovové beady sú určené na to, aby ľahko preleteli medzi prstami, takže sú veľmi vhodné skôr pre pokročilých, ktorí už ovládajú nejakú tú sadu trikov. Pre začiatočníkov je to však príliš náročné. Je to ako keby si sa chcel naučiť na motorke a ako na prvý by si sadol na litrovú - je samozrejme lepšie začať od nižších objemov.
Čo vrelo odporúčame začiatočníkom?
Begleri Monkey´s Fist s priemerom skleneného beadu 25-26 mm je pre začiatok asi to najlepšie, čo môžeš zvoliť. Nielen že beady sú vďaka materiálu ľahké, ale sú aj veľké a nevykĺznu ti tak z prstov. Monkey´s Fist všeobecne má navyše výhodu v tom, že je úplne celý z paracordu (nylonového vlákna), takže keď sa s ním pri tréningu trafíš do ruky, nebude ťa to tak bolieť, ako keby si sa švihol nepotiahnutým kovovým beadom. A zároveň ani nerozbiješ televíziu, keď by ti to čisto náhodou vyletelo.
Begleri vhodné pre úplných začiatočníkov
Begleri pre stredne pokročilých
Begleri pre profesionálov
A v ďalšom článku sa môžeš tešiť na rôzne begleri tríčky!
A nezabudni, všetky begleri nájdeš v kategórii Begleri!