Kocky 5x5x5
Pokiaľ už si pokoril 3x3x3 aj 4x4x4, ďalší na rade je 5x5x5. Hlavný rozdiel medzi 4x4x4 a 5x5x5 je v tom, že 4x4x4 nemá pevné stredy, podobne ako 2x2x2. Musíš teda vedieť, ako idú farby po sebe, aby si mohol stredy vôbec vytvoriť. 5x5x5 pevné stredy má. Jednoduchšie ju to ale rozhodne nerobí. Väčšie kocky sú každopádne veľmi zaujímavá kategória a odporúčame ju skúsiť všetkým pokročilejším cuberom. Zobraziť viac
Najpredávanejšie
Profesorova kocka
Rovnako ako 4x4x4, 5x5x5 bola vynájdená v roku 1981. Vytvoril ju Udo Krell z Nemecka. Najprv sa v Nemecku predávala pod názvom Rubik's Wahn (Rubikova ilúzia), neskôr sa jej hovorilo Giant Magic Cube (Veľká kúzelná kocka) a až v 90. rokoch sa jej začalo hovoriť Profesorova kocka. Všetky tieto názvy sú ale skôr zaujímavosť, dnes sa o kockách hovorí skrátka podľa toho, koľko kociek obsahuje hrana.
Zaujímavosťou je aj to, že Maďar Péter Sebestény žil v čase, keď vynašiel 4x4x4 kocku, v Hamburgu. Presne tam žil v rovnakom čase aj Udo Krell, ale nevedeli o sebe.
Rekordy
S narastajúcou veľkosťou narastá aj čas skladania. Oproti klasickej 3x3, kde je svetový rekord 3,47 sekúnd, rekord v 5x5x5 je 33,02 sekúnd Američana Maxa Parka z roku 2022. Český rekord je 47,63 sekúnd Mateja Grohmanna z roku 2019.
Ako zložiť 5x5x5
Ak sa chceš naučiť skladať päťku, je dobré vedieť 3x3 aj 4x4. S trojkou má spoločné pevné stredy (nepárny počet) a so štvorkou to, že ide o big cube a rovnako ako pri skladaní 4x4 u päťky tiež redukuješ na klasickú 3x3. Pozri sa na náš článok a video Ako zložiť 5x5x5 pre začiatočníkov. Tam ťa skladať naučí priamo Matej Grohmann, český rekordman v big cuboch.
Rôzne veľkosti Rubikových kociek
Rubikova kocka existuje v mnohých rôznych veľkostiach, čo ponúka speedcuberom širokú škálu výziev. Okrem ikonického modelu 3x3x3, ktorý je najrozšírenejší, a veľkosti 5x5x5, môžeme nájsť kocky o rozmeroch 2x2x2, 4x4x4, 6x6x6 a dokonca aj 7x7x7. Všetky tieto veľkosti kociek sa používajú v oficiálnych speedcube súťažiach a ponúkajú hráčom rôzne úrovne obtiažnosti.
Pre tých, ktorí túžia po naozaj výnimočných výzvach, sú k dispozícii kocky ešte väčších rozmerov, ako sú 8x8x8 a väčšie. Aktuálne existuje dokonca monstrózna 33x33x33 kocka, ktorá predstavuje neuveriteľne (časovo) náročnú výzvu.
A čo iné tvary a hlavolamy?
Okrem rôznych veľkostí kociek existuje aj mnoho alternatívnych tvarov (Rubikových) hlavolamov, ktoré poskytujú nové a zaujímavé výzvy pre hráčov. Medzi tieto alternatívy patria Pyraminx, Megaminx, Kilominx, Ghost Cube, Mastermorphix, Skewb, Square-1, Mirror Cube a Clock. V poslednej dobe došlo k vylepšeniu kvality týchto rôznych tvarov, čo znamená, že skládanie týchto variant je rovnako uspokojivé ako skládanie tradičnej kocky. A čo je ešte zaujímavejšie, mnoho z týchto alternatív možno použiť aj v oficiálnych speedcube súťažiach, čo dáva hráčom možnosť rozšíriť svoje zručnosti a zapojiť sa do súťaží s novými a fascinujúcimi výzvami.