Najpredávanejšie
Profesorova kocka
Rovnako ako 4x4x4, 5x5x5 bola vynájdená v roku 1981. Vytvoril ju Udo Krell z Nemecka. Najprv sa v Nemecku predávala pod názvom Rubik's Wahn (Rubikova ilúzia), neskôr sa jej hovorilo Giant Magic Cube (Veľká kúzelná kocka) a až v 90. rokoch sa jej začalo hovoriť Profesorova kocka. Všetky tieto názvy sú ale skôr zaujímavosť, dnes sa o kockách hovorí skrátka podľa toho, koľko kociek obsahuje hrana.
Zaujímavosťou je aj to, že Maďar Péter Sebestény žil v čase, keď vynašiel 4x4x4 kocku, v Hamburgu. Presne tam žil v rovnakom čase aj Udo Krell, ale nevedeli o sebe.
Rekordy
S narastajúcou veľkosťou narastá aj čas skladania. Oproti klasickej 3x3, kde je svetový rekord 3,47 sekúnd, rekord v 5x5x5 je 33,02 sekúnd Američana Maxa Parka z roku 2022. Český rekord je 47,63 sekúnd Mateja Grohmanna z roku 2019.
Ako zložiť 5x5x5
Ak sa chceš naučiť skladať päťku, je dobré vedieť 3x3 aj 4x4. S trojkou má spoločné pevné stredy (nepárny počet) a so štvorkou to, že ide o big cube a rovnako ako pri skladaní 4x4 u päťky tiež redukuješ na klasickú 3x3. Pozri sa na náš článok a video Ako zložiť 5x5x5 pre začiatočníkov. Tam ťa skladať naučí priamo Matej Grohmann, český rekordman v big cuboch.
Rôzne veľkosti Rubikových kociek
Rubikova kocka existuje v mnohých rôznych veľkostiach, čo ponúka speedcuberom širokú škálu výziev. Okrem ikonického modelu 3x3x3, ktorý je najrozšírenejší, a veľkosti 5x5x5, môžeme nájsť kocky o rozmeroch 2x2x2, 4x4x4, 6x6x6 a dokonca aj 7x7x7. Všetky tieto veľkosti kociek sa používajú v oficiálnych speedcube súťažiach a ponúkajú hráčom rôzne úrovne obtiažnosti.
Pre tých, ktorí túžia po naozaj výnimočných výzvach, sú k dispozícii kocky ešte väčších rozmerov, ako sú 8x8x8 a väčšie. Aktuálne existuje dokonca monstrózna 33x33x33 kocka, ktorá predstavuje neuveriteľne (časovo) náročnú výzvu.
A čo iné tvary a hlavolamy?
Okrem rôznych veľkostí kociek existuje aj mnoho alternatívnych tvarov (Rubikových) hlavolamov, ktoré poskytujú nové a zaujímavé výzvy pre hráčov. Medzi tieto alternatívy patria Pyraminx, Megaminx, Kilominx, Ghost Cube, Mastermorphix, Skewb, Square-1, Mirror Cube a Clock. V poslednej dobe došlo k vylepšeniu kvality týchto rôznych tvarov, čo znamená, že skládanie týchto variant je rovnako uspokojivé ako skládanie tradičnej kocky. A čo je ešte zaujímavejšie, mnoho z týchto alternatív možno použiť aj v oficiálnych speedcube súťažiach, čo dáva hráčom možnosť rozšíriť svoje zručnosti a zapojiť sa do súťaží s novými a fascinujúcimi výzvami.