Najpredávanejšie
Nepárne sú lepšie?
Keď sa človek pozrie na to, aké huge cubes boli vyrobené, všimne si, že nepárne kocky sú vyrábané skôr ako párne. Napríklad kocka 19x19 už je vyrábaná vo veľkom, ale 16x16, hoci je menšia, ešte vyrábaná nie je. Úlohu v tom hrajú pevné stredy pri nepárnych a nepevné pri párnych kockách. Nepárne kocky sú jednoduchšie ako na výrobu, tak na manipuláciu. Napriek tomu sú všetky huge cubes dosť drahé, pretože je mechanizmus náročný, či už pri nepárnej alebo pri párnej kocky.
Prečo sú zaguľatené?
Možno si si všimol, že zatiaľ čo klasická 3x3x3 kocka je naozaj v tvare kocky, s rovnými stranami, niektoré veľké kocky sú zaguľatené (pillowed). Prečo je to tak? Je to jednoduché. Pokiaľ má kocka veľa dielikov, tie vonkajšie musia byť väčšie, inak by sa kocka pri otáčaní rozpadla – to je dané geometriou. Aby boli všetky dieliky rovnako veľké, je potrebné povrch zaguľatiť.
Menšie kocky a iné atypické hlavolamy
Určite vieš, že existujú menšie rubikovky - ich výhodou je, že ich je možné zložiť do 10 minút, a preto sa zúčastňujú oficiálnych speedcube súťaží. Najmenšou kockou, ktorá sa súťažne skladá, je 2x2x2, potom samozrejme klasická 3x3x3, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 a 7x7x7. A nenechaj sa zmiasť - na súťažiach nemusíš skladať len hlavolam v tvare kocky - môžeš zažiariť aj v iných tvaroch: Mastermorphix, Skewb, Squan, Mirror Cube, Pyraminx, Megaminx, Kilominx, Ghost Cube alebo napríklad v Rubikových hodinách.