Kocky 6x6x6
Ak už si vyrástol z 4x4x4 aj 5x5x5, tak si tu správne. Od 5x5x5 hore už sa na skladanie používajú podobné metódy. Ak už teda predchádzajúcu veľkosť vieš, pôjde ti učenie ľahšie. Ako už asi vieš, 6x6x6 kocky nemajú pevné stredy, rovnako ako ostatné párne kocky. Takže aj u nich musíš poznať farebnú schému, aby si si stredy zložil. Zobraziť viac
Najpredávanejšie
V-Cube 6
Rovnako ako menšie kocky majú svoje názvy (Rubikova pomsta, Profesorova kocka...), tak aj šestka má svoj názov, a to V-Cube 6. V-Cube je ale aj značka, vlastnená firmou Verdes Innovations, ktorá patrí Grékovi menom Panagiotis Verdes. Ten ako prvý zostrojil mechanizmus, ktorý umožňuje výrobu 6x6x6, 7x7x7 atď. až 11x11x11 kociek. Pred jeho vynálezom bola šestka vnímaná ako nezostrojiteľná. Na rozdiel od trojky, štvorky a päťky, ktoré boli vynájdené v 70. a 80. rokoch, V-Cubes boli patentované až v roku 2004 a veľkovýroba začala v roku 2008. Odvtedy sa mechanizmy zdokonaľujú a veľké kocky vyrábajú samozrejme aj iné značky ako V-Cube.
Rekordy
Rekordným časom kocky 6x6x6 je neskutočných 59,74. Dosiahol ho Max Park z USA v roku 2022 a stal sa tak prvým človekom, ktorému sa kedy podarilo zložiť kocku 6x6x6 pod minútu. Českým rekordmanom je opäť, ako u trojky aj všetkých big cubes, Matej Grohmann s časom 1:39,99.
Ako zložiť 6x6x6
V spolupráci práve s Matejom Grohmannom sme vytvorili video a článok o tom, ako zložiť 6x6x6. Odporúčame ale ísť postupne: najprv sa naučiť skladať 3x3x3, potom 4x4x4 a postupne dôjsť až k tým najväčším kockám.
Koľko je veľkostí Rubikovej kocky?
Kategória (väčších) Rubikových kociek ponúka speedcuberom široké spektrum (a výziev). Čím väčšiu kocku skladáš, tým vzácnejšia je tvoja zručnosť - veď ktorý speedcuber skladá 8x8x8 kocku, však?
Zatiaľ čo ikonická 3x3x3 Rubikova kocka zostáva pravdepodobne najobľúbenejšia (a nepochybne najpopulárnejšia), existujú aj kocky väčších rozmerov, ktoré predstavujú úplne nové princípy. Medzi ne patria 4x4x4, 5x5x5 a dokonca aj 7x7x7 kocky. Všetky tieto väčšie kocky sa používajú v oficiálnych speedcube súťažiach a ponúkajú hráčom rôzne úrovne obtiažnosti.
Pre speedcubery, ktorí hľadajú skutočne náročné výzvy, existujú kocky ešte väčších rozmerov, ako sú 8x8x8 a väčšie. Možno to znie neuveriteľne, ale momentálne je k dispozícii monstrózna 33x33x33 kocka, ktorá predstavuje neuveriteľne (časovo) náročnú výzvu aj pre tých najskúsenejších hráčov.
Alternatívne tvary rubikovky
Pokiaľ ide o alternatívne tvary (Rubikových) hlavolamov, existuje celá škála fascinujúcich možností. Medzi tieto alternatívy patria Pyraminx, Megaminx, Kilominx, Ghost Cube, Mastermorphix, Skewb, Square-1, Mirror Cube a Clock. Tieto hlavolamy ponúkajú nové a zaujímavé výzvy pre hráčov, ktorí chcú otestovať svoje schopnosti mimo klasický tvar kocky. Mnoho z týchto iných tvarov možno použiť aj v oficiálnych speedcube súťažiach.