Kocky 3x3x3
Originálna a zároveň najobľúbenejšia verzia Rubikovej kocky je práve 3x3x3. Všetci ju poznáme. Ale ako ju zložiť? Na riešenie nemusíš prichádzať sám – nauč sa skladať začiatočníckou metódou podľa návodu. Ak sa chceš začať venovať speedcubingu, postupne budeš nabaľovať ďalšie znalosti a učiť sa pokročilejšie metódy a algoritmy. Vďaka tomu, že je 3x3x3 najrozšírenejšia zo všetkých kategórií, budeš často stretávať ľudí, s ktorými si môžeš vymieňať tipy a triky. Zobraziť viac
Najpredávanejšie
Jedna z najlepších speedcube kociek pre začiatočníkov vďaka skvelému pomeru cena/výkon na trénovanie rýchloskladania.
Vynález Rubikovej kocky
V roku 1974 vynašiel Ernö Rubik svoj hlavolam ao rok neskôr si ho nechal patentovať. Bol vtedy profesorom architektúry na budapeštianskej vysokej škole umenia a dizajnu. Pôvodným účelom kocky bolo, aby jeho študenti lepšie pochopili fungovanie v 3D priestore. Sám Rubik sa snažil prísť na to, ako má mechanizmus fungovať, aby bol schopný hýbať jednotlivými dielikmi, a napriek tomu sa kocka nerozpadla. Kocku vyrábal ručne z dreva a gumičiek. Sám netušil, že zostrojil hlavolam, do tej doby, než kocku prvýkrát zamiešal a potom sa ju pokúšal zložiť. Potom ju nazýval "Magic Cube" (po maďarsky "Bűvös kostka").
Išigiho kocka?
V čase, keď bol Rubikov nápad posudzovaný pre udelenie patentu, požiadal o patentovanie takmer identického mechanizmu aj Japonec Terutoši Išigi, majiteľ železiarní blízko Tokia. Jeho vynález je považovaný za nezávislé znovuobjavenie.
Najpredávanejšia hračka sveta
Rubikova kocka sa v nasledujúcich rokoch rozšírila do celého sveta a získala obrovskú obľubu. Prvá speedcube súťaž sa konala už v roku 1981 a do konca roku 1983 sa predalo 200 miliónov kusov kociek po celom svete. Predávať vo veľkom sa začali aj príručky o tom, ako kocku zložiť. Trend postupne upadal, avšak v roku 2000 sa kocka s veľkou pompou vrátila. V roku 2003 sa konala prvá speedcube súťaž po 21 rokoch. Vďaka tejto súťaži sa o rok neskôr sformovala WCA (World Cube Association). Tá zastrešuje oficiálne súťaže a rekordy dodnes.
Svetový rekord
Svetovým single rekordom je čas 3,47 sekúnd, ktorý dosiahol Číňan Yusheng Du v roku 2018. Novým rekordom je average (priemer 5 solvov, najhorší a najlepší čas sa škrtne, zvyšok spriemeruje) 4,86 sekúnd. Dosiahli ho rovno dvaja speedcuberi - Poliak Tymon Kolasiński a Američan Max Park. Tymon rekord dosiahol v júli 2022, Max ho dorovnal o dva mesiace neskôr. V Česku rekord drží Matej Grohmann za single (4,97 sekúnd) aj average (7,22 sekúnd).
Rubikova kocka sa vyrába v mnohých veľkostiach
Samozrejme existuje celá škála rôznych veľkostí Rubikových kociek pre speedcubing. Okrem klasického štandardného modelu 3x3x3 sa vyskytujú kocky vo veľkostiach 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 a dokonca 7x7x7, ktoré sa využívajú vo formálnych športových súťažiach. Ak máš chuť na mimoriadne výzvy, existujú aj kocky vo veľkostiach 8x8x8 a väčšie, ako napríklad ohromujúca 15x15x15 kocka, ktorá je skôr určená pre skúsených hráčov hľadajúcich extrémnu výzvu.
Iné tvary Rubikových "kociek"
Ale nejde len o rôzne veľkosti kociek; ak si už unavený z klasického tvaru Rubikovej kocky, môžeš sa pustiť do iných tvarov. Existuje celá rada alternatívnych hlavolamov, ako sú Pyraminx, Megaminx, Kilominx, Ghost Cube, Mastermorphix, Skewb, Square-1, Mirror Cube alebo Clock. V nedávnej dobe sa zlepšila kvalita týchto rôznych tvarov, čo znamená, že skládanie týchto variácií je rovnako uspokojivé ako skládanie klasické kocky. A čo je najdôležitejšie - mnoho z týchto alternatív možno tiež použiť vo športových súťažiach, čo hráčom ponúka ďalšiu možnosť rozšíriť svoje zručnosti a zapojiť sa do súťaží s novými výzvami.