Ako zostaviť svoj prvý balík v Magic: The Gathering

Už chvíľu hráš Magic, máš slušnú zbierku kariet a hovoríš si, že by to chcelo niečo nové? Prišiel čas postaviť tvoj prvý balíček!

Tip: Pokiaľ ešte žiadne MTG karty nemáš, odporúčame pozrieť sa do sekcie Predkonštruované balíčky.

1. Kde začať?

Pokiaľ už vieš čo za balík chceš vytvoriť, super. Ak nie, tu je pár tipov, ako si vybrať. 

Máš nejakú obľúbenú kartu?

Skús balík postaviť okolo nej! Pokiaľ ale nemáš dosť kariet na balík, do ktorého by karta pasovala, nenecpi ju tam na silu. Balík potom nebude tak dobre fungovať.

Páči sa ti nejaká farebná kombinácia?

Postav si deck vo farbách tvojej obľúbenej guildy (kombinácii)!

mtg guildsPáči sa ti určitý štýl hry?

Láka ťa zabíjať všetko, čo tvoj protihráč zahrá, kým nevyhráš hru? Alebo sa ti páči skôr agresívny typ, ktorý chce vyhrať skôr, než sa protihráč rozpozerá? Skús si najskôr vybrať štýl hry a podľa neho stavať.

Pokiaľ ešte nemáš veľa kariet, skús začať tým, že si karty roztriediš a pozrieš sa, ktorých farieb máš najviac – tam budeš mať najväčší výber a pravdepodobne aj lepšie možnosti.

Tip: Ak si chceš rozšíriť zbierku, všetky aktuálne karty nájdeš v sekcii Magic: The Gathering

2. Balík musí mať cieľ

Pokiaľ už máš vybrané farby alebo konkrétne karty, čo chceš hrať, než začneš stavať, povedz si, čo bude cieľom tvojho balíka. Ako presne vyhrá, čo sú jeho silné stránky a čo slabé. Neskôr ti to pomôže pri výbere kariet.

V Magicu sú 3 základné typy deckov:

2.1. Aggro

Agresívne decky sú často iba v jednej farbe a ich cieľom je zabiť protihráča čo najskôr. Hrajú množstvo lacných kreatúr, spellov, čo dávajú damage, a využívajú mechaniky ako Haste, Mentor a Exert.

lightning boltgoblin chainwhirlermonastery swiftspear
 

2.2. Control

Control decky sa snaží zabrániť protihráčovi robiť čokoľvek, o čo sa snaží, a vyhrať až v neskoršej fáze hry. Typické sú pre nich counterspelly, zabíjanie a lízanie kariet.

search for azcantamana leakpath to exile
 

2.3. Combo

Cieľom combo deckov je, ako už názov napovedá, poskladať určité karty dohromady a tým vyhrať hru. Pre combo decky je typické veľa lízania kariet, aby čo najrýchlejšie poskladali combo.

aetherflux reservoirral storm conduitulamog the ceaseless hunger


Typov deckov je oveľa viac. Tieto sú iba základné, ale na predstavu by mali zatiaľ stačiť.

3. A môžeme začať stavať

Zo všetkého najskôr si vezmi všetky karty vo farbe/farbách, ktoré chceš hrať, a zvyšok daj bokom. Pokiaľ si začiatočník, odporúčame nemať v balíku viac ako 2 farby.

Potom si karty roztrieď na kreatúry a ostatné karty (landy nechaj zatiaľ bokom).

Vyskladaj si ich vedľa seba podľa manacostu, creatúry a ostatné spelly zvlášť.

karty-deck

V 60 kartovom balíku sa všeobecne odporúča:

- 24 landů

- 24 kreatur

- 12 non-creature spellů

 Častá chyba, ktorú nováčikovia robia, súvisí s tzv. krivkou (mana curve). Aby balík dobre fungoval, treba mať správne rozložené karty, aby bolo vždy čo hrať.

Keby si si do balíka dal iba veľké, silné, drahé potvory, nemal by si v prvých kolách čo hrať a naopak – keby si mal len lacné, zahral by si ich všetky v prvých kolách a nezostali by ti v ruke žiadne karty.

Odporúčaná krivka vyzerá asi takto:

mana curve

To všetko sa ale môže zmeniť v závislosti od toho, aký typ decku hráš. Agresívne balíky budú najskôr hrať viac kreatúr a krivka bude nižšie (viac lacnejších kariet). Pri controle naopak bude typické menej creatur atď.

 4. Pár rád na záver:

  • Nehraj v balíku karty len preto, že sú silné samy o sebe, pokiaľ do balíka nezapadajú.
  • Pokiaľ môžeš, hraj každú kartu viackrát. Vďaka tomu budeš mať balík konzistentnejší a budeš sa môcť spoľahnúť na to, že ti karta príde. 
  • Nemeň balík hneď po prvej hre. Každý balík je silný a slabý proti rôznym štýlom. Hraj s ním čo najviac a po hre popremýšľaj, aké karty by ti pomohli a aké boli k ničomu.

Tip: Jednotlivé karty nájdeš v našej sekcii kusovky