Maľovanie je zábavná a kreatívna aktivita, ktorá ti umožňuje vyjadriť svoje myšlienky, pocity a predstavy pomocou farieb a štetcov. Naučiť sa maľovať môže naozaj každý – stačí len trpezlivosť a usilovnosť! Pokiaľ si začiatočník, nemusíš sa báť - práve pre teba sme napísali tento článok, kde sa o maľovaní dozvieš viac.
Takže: "Ako sa naučiť maľovať?" a čo si predstaviť pod pojmom "Maľovanie na plátno" ?
Bez ohľadu na to, či sa rozhodneš namaľovať obraz plný života, vytvoriť abstraktné dielo, alebo sa vrhnúť do detailného portrétu, každý ťah štetca je krokom bližšie k rozvoju tvojho umeleckého ja.
Úvod do maľovania - začni práve teraz!
Tip č. 1 | Kompozícia a perspektíva
Ako začať maľovať? Môžeš si vziať do jednej ruky štetec, do druhej paletu s farbami a jednoducho začať maľovať na plátno. Pokiaľ máš vrodený talent, bude to pre teba pravdepodobne hračka. Pokiaľ nie, je možné, že sa pri maľovaní svojho prvého obrazu natrápiš. A práve preto by si si mal/a najskôr zistiť niečo málo o kompozícii, perspektíve, svetle a tieňoch.
📝 Svetlá prinášajú tvojim obrazom život a dimenzie, zatiaľ čo tiene dodávajú hĺbku a dramatický efekt.
Keď budeš maľovať, skús si predstaviť, odkiaľ svetlo prichádza – je to z okna, lampy alebo slnka? To ovplyvní, kam padajú tiene! Nezabudni, že tiene nie sú vždy čierne - majú svoje vlastné charakteristické odtiene a farby, ktoré sa odvíjajú od okolitých predmetov a prostredia. Experimentuj s rôznymi uhlami svetla a pozoruj, ako sa tiene menia.
Kompozícia obrazu je spôsob, akým sú prvky (línie, formy, farby a textúra) usporiadané na plátne. Môžeš si to predstaviť ako taký „stavebný plán“ alebo štruktúru obrazu, ktorá riadi pohyb očí diváka a vytvára celkový dojem tvojho diela.
📝 Veľa začiatočníkov má tendenciu umiestniť hlavný objekt do stredu obrázku. Ale pozor, vo výsledku je to pre diváka práve to najnudnejšie.
Perspektíva je spôsob znázornenia priestorovej hĺbky v ploche obrazu. Ale ako na to? Použiť môžeš línie alebo farby. Lineárna perspektíva využíva pravouhlé čiary, ktoré sa zbiehajú v jednom bode, tzv. únikový bod. Atmosférická perspektíva využíva rozostrenie a zmeny v intenzite farieb na to, aby vytvorila dojem vzdialenosti.
Tip č. 2 | Experimentuj s farbami
Najprv sa ti môže zdať miešanie farieb zapeklité, ale nie je to nič, čo by sa nedalo naučiť! Už si niekedy počul/a pojmy primárne, sekundárne a terciálne farby? Poďme si tieto slovíčka podrobnejšie rozobrať.
Primárnymi farbami sú červená, modrá a žltá. Práve tieto farby sú základom pre všetkých ostatných. Pokiaľ zmiešaš dve základné farby, vznikne ti farba sekundárna. Napríklad oranžová, zelená alebo fialová.
Ako už asi tušíš, zmiešaním dvoch sekundárnych farieb (alebo primárnej a najbližšej sekundárnej farby) ti vznikne farba terciálna - napríklad žltozelená alebo tyrkysová. A práve terciálne farby ti otvárajú cestu k nekonečnému moru odtieňov.
Tip č. 3 | Načerpaj inšpiráciu
Prezeraj si diela, ktoré vytvorili ďalší umelci - ako sú obrazy, fotografie alebo sochy. Stačí sa pozrieť na internet pomocou strýka Google alebo si zájsť do galérie či múzea vo svojom okolí. Choď na prechádzky a pozeraj sa okolo seba. Snímaj fotografie toho, čo ťa zaujme a použi ich pri tvorbe svojho prvého diela ako predlohu.
Inšpirácia sa skrýva na každom rohu a môže ťa nasmerovať k novým nápadom na tvojej tvorivej ceste. Takže, neboj sa nechať inšpirovať!
Tip č. 4 | Neboj se chybovať
Keď maľujeme, často sa bojíme urobiť chybu. Máme strach, že pokazíme celý obraz a že naše dielo nebude vyzerať tak, ako by sme si predstavovali. Ale je dôležité si uvedomiť, že chyby nie sú také strašné, ako sa nám zdá. Maľovanie by totiž malo byť predovšetkým o zábave a experimentovaní.
Každá chyba má potenciál viesť k vytvoreniu niečoho nečakaného a unikátneho. Najvýraznejšie umelecké diela často vznikajú vďaka náhodám, experimentovaniu a práve aj chybám!
Pozri sa na to takto: Predstav si, že sa snažíš namaľovať strom, a namiesto toho to vyzerá skôr ako obrovský kvet, je to v poriadku! Môžeš si to všimnúť a snažiť sa to nejakým spôsobom upraviť alebo nájsť spôsob, ako to začleniť do celkového obrazu. Tá "chyba" sa môže stať jedinečným prvkom tvojho diela.
Tip č. 5 | Nepreháňaj to s detailmi
Nespadni do pasce preplácanosti! Nauč sa nájsť rovnováhu medzi detailmi a celkovým dojmom tvojho obrazu. Niekedy je menej viac, a príliš veľa detailov môže spôsobiť, že tvoj obraz bude preplácaný alebo pôsobiť mätúcne. Uč sa zachytávať len tie dôležité detaily a daj priestor divákovi pre vlastnú predstavivosť.
📝 Umelecká práca nie je len o tom, čo je na plátne, ale aj o tom, čo človek vníma, keď sa na ňu pozrie!
Tip č. 6 | Vyskúšaj rôzne štýly
Farby na maľovanie sa delia na vodou riediteľné (tempery, akvarel a akryl) a vodou neriediteľné (olejové farby). To, čo by ťa malo zaujímať, je doba schnutia a možnosť rozmývania. Vodou riediteľné farby schnú na vzduchu relatívne rýchlo a s výnimkou akrylu ich môžeš po zaschnutí ďalej rozmývať. Olejové farby naopak schnú niekoľko dní až týždňov a počas schnutia idú rozmyť len špeciálnymi olejmi.
Tempery a akvarely si najviac rozumejú s papierom, ale ide s nimi experimentovať aj na plátne. Akrylové farby znesú akýkoľvek podklad a olejové farbičky si zaslúžia kvalitné plátno alebo drevenú dosku.
Vodové a akvarelové farby
Schválne či vieš, akú výhodu má akvarel? Na rozdiel od ostatných farieb, má schopnosť transparentnosti. Dáva maľbám takú tú špeciálnu iskru, ktorá obrazy odlišuje od ostatných. Môžeš zapíjať farby do seba alebo nechať každú vrstvu poriadne zaschnúť a potom pridať ďalšiu.
Existuje toľko spôsobov, ako s akvarelom tvoriť, a nie je žiadny ten jediný správny. Najlepší spôsob je ten, ktorý práve tebe sedí najlepšie! Akvarelové farby zoženieš v pevnej forme v mištičkách alebo ako pastu. Ešte môžeš naraziť na vopred nariedené farby v tubách, pripravené na nanášanie.
Ako už z názvu vyplýva, vodovky ani akvarely nie sú po zaschnutí odolné voči vode. To znamená, že keď hotový obrázok namočíš, farby z neho môžeš vymyť! Ak ich niekedy necháš omylom zaschnúť na palete, nevadí! Môžeš ich znovu aktivovať navlhčením mokrým štetcom a pokračovať v maľovaní.
Siahni po akvarelových farbách
Akrylové farby
Maľovanie akrylom je fajn štart pre všetkých, ktorí s maľovaním začínajú. Oproti akvarelovým farbám, sú akrylovky po zaschnutí vodeodolné! A aby ti obraz vydržal „fresh“ ešte dlhšiu dobu, odporúčame použiť fixačný lak, ktorý ochráni tvoje dielko pred vlhkosťou alebo vyblednutím.
Farby rýchlo schnú, takže môžeš vrstviť relatívne po krátkom čase od nanesenia. Maľovať môžeš štetcom alebo skúsiť techniku s hubkou, to sa hodí najmä pri maľovaní veľkých plôch. Akrylové farby na plátno zoženieš jednotlivo, ale aj v sadách po menších tubičkách.
Ako pri každej technike, tak aj pri akrylovkách platí - neboj sa experimentovať s farbami a odtieňmi! A pozor, než začneš so samotným maľovaním, nezabudni povrch vopred odmastiť a prípadne zdrsniť! Tým si zaistíš lepšiu priľnavosť farieb k podkladu.
Pozri si našu ponuku akrylových farieb
Olejové farby
Na olejových farbách oceníš ich hladkú konzistenciu, finálny vzhľad bez viditeľných ťahov štetcom a predovšetkým schopnosť použitia na tisíc spôsobov. Na rozdiel od ostatných farieb, olejové farby nemôžeš riediť vodou, na riedenie použi terpentínový, orechový alebo ľanový olej.
Olejové farby pomerne dlho zasychajú! Výhodu v tom môžeš nájsť takú, že s nimi môžeš pracovať aj nejaký čas po nanesení na plátno. Ďalšiu vrstvu farieb môžeš nanášať priamo na staršie vrstvy, nemusíš ich nijako upravovať. Počítaj s tým, že po zaschnutí farby mierne stmavnú.
Môžeš experimentovať s rôznymi technikami, ako je impasto (tlsté vrstvenie farby), glazovanie (priehľadné vrstvy farby) alebo škrabanie (odstraňovanie vrstiev farby). Olejovky kúpiš v tubách, väčších plechovkách alebo v tuhej podobe tyčiniek.
Aké olejové farbičky si vyberieš?
Temperové farby
Maľovanie temperami je taký "hybrid" medzi akrylom a olejovkami. Riedia sa vodou a zároveň majú skvelú kryciu schopnosť, podobne ako akryly. (Ne)výhodou je, že akonáhle zaschnú, môžeš ich vodou opäť aktivovať. Rýchlo schnú, ale po zaschnutí nie sú tak lesklé ako akrylovky a menia svoj farebný tón.
Tempery kúpiš v tubách, téglikoch alebo fľaštičkách. Farby z tuby potom môžeš miešať na drevenej palete. Maľuj štetcom alebo špachtľou, nanášaj hustú farbu alebo maľuj v niekoľkých tenších vrstvách. Dokonca ich môžeš kombinovať aj s olejovkami.
Tip č. 7 | Potreby na maľovanie
Pustiť sa do maľovania nie je v skutočnosti také zložité, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Potrebuješ niekoľko základných vecí, ktoré ti uľahčia prácu a umožnia ti plne vyjadriť svoju kreativitu! Začni s podkladom - plátnom alebo papierom. Plátno na maľovanie je totiž tá prvá vec, na ktorú prenesieš svoju myšlienku alebo inšpiráciu.
Potom sú tu farby! Výber závisí čisto na tebe a tvojich preferenciách, každý typ farieb má svoje vlastné výhody a techniky. Vyber si ten, ktorý ti najviac vyhovuje. Nezabudni na správne štetce. Ich výber záleží na veľkosti a type detailov, ktoré chceš maľovať.
Okrem toho je užitočné mať paletu na miešanie farieb a nádobu s vodou alebo terpentínom na čistenie štetcov. Ak máš možnosť, ideálne je vlastniť maliarsky stojan, ktorý ti umožní pracovať v správnej výške a pohodlnej polohe, ale na začiatok môže stačiť aj jeho malý stolný variant.
Pozri si plátna a štetce na maľovanie
Tip č. 8 | Trpezlivosť ruž...teda vlastne obrazy prináša
Neponáhľaj sa! My vo FYFTe dobre vieme, že v tomto svete sa všetko zdá byť tak nejako "šialene rýchle" a všetko chceš mať hneď teraz. Ale keď začínaš s maľovaním, musíš sa naladiť na takú tú „slow motion“ mentalitu.
Maľovanie je zručnosťou, ktorá sa rozvíja s časom. Nečakaj preto dokonalosť hneď na začiatku svojej cesty. A ver nám, výsledok bude stáť naozaj za to!
Tip č. 9 | Sleduj svoje pokroky
Tak, ako v každom koníčku, nie je nič povzbudivejšie ako sledovať svoj progres! Každý krok vpred vytvára vlnu radosti a uspokojenia, ktoré zvyšujú tvoju produktivitu. Pretože keď vidíš, aký máš za sebou veľký kus cesty, príde tá pravá eufória.
Nezabudni si starostlivo uchovávať svoje maľby. Za pár rokov, keď sa na ne znova pozrieš, budeš sa usmievať a spomínať na to, ako si rástol/a a kam až si sa dostal/a. Každý ťah štetcom, čo si urobil/a, má svoj príbeh, ktorý stojí za to si pamätať.
Tip č. 10 | Užívaj si to!
Maľovanie by malo byť zábavné - užívaj si to, objavuj a tvor! Neboj sa experimentovať, skúšať nové techniky a smery, pretože o to v maľovaní ide. Máš chuť vziať do ruky štetec a ísť maľovať? Hurá! Presne to bolo cieľom tohto článku.
Veríme, že sme ti odovzdali aspoň tie najnutnejšie základy na to, aby si zvládol/a namaľovať svoj prvý obraz. Čoskoro sa môžeš tešiť na ďalšie články, ktoré už teraz aktívne tvoríme. Tak bež tvoriť tiež, ale so štetcami a plátnom 😉