Kreslenie. Skill, ktorému nás učia už v materskej škôlke. A každý z nás ho, v rámci možností, ovláda.
Ceruzky a pastelky sa s nami tiahnu už od najútlejšieho veku až po dospelosť. Tvoria značnú časť našich životov – a to hoci sa nám hodiny výtvarky mohli zdať ako strata času.
Aby sme si kreslenie spríjemnili, nemali by sme zabúdať na správne techniky kreslenia. A to obzvlášť, ak chceš túto zručnosť rozvíjať aj naďalej. Pretože nie je ceruzka ako ceruzka. A nie je pastelka ako pastelka.
V tomto článku ťa prevedieme svetom kreslenie od A do Z. Rozvedieme si základy kreslenia ceruzkou, kreslenia pastelkami, dokonca aj kreslenia fixami. A tiež tí poradíme s rozdielmi jednotlivých výtvarných potrieb.
Tak ideme na to!
Úvod do kreslenia alebo prečo je to tak super zručnosť
Otázka, ktorú si pravdepodobne kladieš, znie: „Ako sa naučiť kresliť?“. Na to existuje jedna odpoveď. Je to o cviku. Rovnako ako všetky ostatné skilly.
Tip č. 1 | Nie je to len o talente! Dôležitá je vytrvalosť.
Pamätaj, že talent je len 10 % úspechu.
- Ak máš vrodený talent na kreslenie (či maľovanie), ale nebudeš ho rozvíjať, rozhodne z teba v budúcnosti nebude svetoznámy umelec.
- Ale ak ti kreslenie nikdy nešlo, ale máš usilovnosť a trpezlivosť, máš potenciál stať sa druhým Leonardom da Vincim!
A ako ZAČAŤ kresliť? Nezáleží, či ťa zaujíma, ako kresliť na profi úrovni, alebo ti stačí nakresliť pekný domček... Čapni do ruky ceruzku - a začni hneď. Dôležité je sa odhodlať a neodkladať to. Jednoducho začni kresliť hneď teraz (teda - po dočítaní tohto článku :D).
Čo napríklad: "Jedného dňa budem mať vlastnú vernisáž!"?
Tip č. 2 | Sleduj svoje pokroky.
Nezabudni pozorovať svoj progres. Pretože to ťa motivuje k ďalšej tvorbe. Vyplavuje to dopamín.
Svoje kresby si starostlivo uchovávaj. Po niekoľkých rokoch budeš s úsmevom spomínať na to, koľko práce ti tá matlanica dala. A oceníš to, kam si sa dopracoval/a.
Tip č. 3 | Kreslenie = kreativita. Buď kreatívni.
A prečo je teda kreslenie tak skvelé? Predstav si, že môžeš preniesť akúkoľvek predstavu a myšlienku do reálnej podoby. Bohužiaľ väčšina z nás môže mať v hlave najlepšiu predstavu, ale nie sme schopní ju preniesť na papier. Pokiaľ ale vieš kresliť, otvára sa ti obrovská brána.
Inšpiráciu na kreslenie si môžeš spočiatku brať od ostatných umelcov. A môže to byť výhodou. Čím ďalej sa ale budeš do kreslenia ponárať, tým viac sa snaž zapojiť svoju kreatívnu hemisféru. Oplatí sa to. A navyše so svojimi origo nápadmi môžeš chváliť ostatným.
Pokiaľ dostaneš nápady na kreslenie v električke cestou do školy, hneď si ich zapíš! Pretože keď budeš doma sedieť nad prázdnym papierom, oceníš to.
Tip č. 4 | Kreslením si môžeš privyrobiť.
Ľudia milujúci umenie podporujú umelcov, ktorých tvorba ich niečím osloví. Preto je výhodou, keď si umelec nájde svoj vlastný, osobitý štýl, v ktorom tvorí všetky kresby. Tvojím podpisom môžu byť napríklad originálne vyzerajúce karikatúry, vlastná postavička (tzv. OC - original character), používanie špecifickej palety farieb a tak podobne.
Tip č. 5 | Stačí ti vlastne iba ceruzka a papier. Easy.
Neobídeš sa bez ceruzky (prípadne pasteliek/fixov) a papiera. A ďalej si zaisti nejaké pokojné miesto, kde sa cítiš pohodlne. To tiež zohráva svoju úlohu.
Môžeš samozrejme zvoliť klasický papier, ale my odporúčame blok na kreslenie. Skicáky sú super pomôckou pre tých, ktorí chcú mať svoje kresby pohromade. A môžeš ho brať kamkoľvek so sebou. Navyše papiere v skicáku sú kvalitné a prispôsobené práve kresleniu.
Hlavne v začiatkoch oceníš gumu, ale pokiaľ si strelec, skús to bez nej.
Pokiaľ sa nechceš pri kreslení krčiť, zvoľ stojan na kreslenie. Niekomu to nemusí vyhovovať, pre niekoho to môže byť príjemná alternatíva, ako kresliť.
Tip č. 6 | Vymedz si na kreslenie konkrétny čas – napríklad v nedeľu po obede
Kreslenie nie je vždy prechádzka ružovým sadom. Dá sa pri tom aj poriadne navztekať. A potom sa ľahko stráca motivácia.
Preto si vymedz čas a priestor len na túto aktivitu. Toto časové okno využívaj aj na štúdium kresby (napr. ak je tvojím cieľom portrét, študuj anatómiu tváre). Takto ukotvený návyk sa lepšie udržuje.
Kreslenie ceruzkou alebo čiernobiele umenie
Kreslenie ceruzkou má svojich zástancov, ale aj odporcov. Predsa len odtiene šedej môžu občas pôsobiť smutne. Ale ver, že s ceruzkou sa mnohokrát dá vyšantiť viac ako s pastelkami. Takže ako kresliť ceruzkou?
Najdôležitejší je výber ceruzky na kreslenie. Ceruzky všeobecne sa delia do niekoľkých kategórií podľa tvrdosti a využitia.
Tip č. 7 | Minisprievodca ceruzkami
Ceruzky B (black = čierny) - najlepšie ceruzky na kreslenie
Ceruzky s označením B sú svätým grálom všetkých kresliarov. Ide o mäkké ceruzky. Nemusíš na nich tlačiť a pritom sú na papieri krásne tmavé. A krásne po ňom kĺžu.
Čím vyššie číslo pred "B", tým mäkšia ceruzka je. Pokiaľ chceš nejakú plochu poriadne stmaviť, zvoľ čo najmäkšiu ceruzku. Pozor ale – čím mäkšia ceruzka je, tým viac sa rozmazáva. Toto je u u umelcov požadovaná vlastnosť, ale začiatočníkovi to môže občas uškodiť (ak si napríklad prejde po obrázku dlaňou).
Tvrdosti (resp. mäkkosti) B ceruziek sú od 1B po 8B.
Ceruzky HB (hard black = tvrdý, čierny)
Ceruzky HB sú vhodné napríklad na jemné skicovanie. Ceruzka HB sa nerozmazáva, ale pritom je pekne pigmentovaná. Veľký projekt s ňou ale pravdepodobne nenakreslíš.
Ceruzky F (firm = pevný)
Ceruzky s označením F sú na kreslenie nevhodné. Ich označenie napovedá, že sú pevné - preto na papieri trošku drhnú. Stále sú ale tmavšie, než ceruzky s označením H.
Ceruzky H (hard = tvrdý)
Hard ceruzky rozhodne nie sú ceruzky na kreslenie. Sú to rysovacie ceruzky.
Tu platí, že čím vyššie číslo, tým tvrdšia ceruzka je. A tým menej viditeľnú urobí na papieri čiaru. Čo je napríklad pre architektov výhodou.
H ceruzky nájdeš v tvrdostiach 1H až 10H.
Tak ceruzky do rúčky a kreslíme ✏
Základy kreslenia ceruzkou
Kresbu si najskôr načrtni tvrdšou ceruzkou (B, 2B). Postupne sa dopracuj k vyšším číslam (5B, 6B). Postupným znižovaním tvrdosti docieliš pekné tieňovanie. Na najtmavšie miesta kresby používaj najmäkšiu ceruzku. 7B, 8B a 9B používaj, až si budeš istejší v kramflekoch.
Tlačiť nemusíš. Kresli plochou hrotu ceruzky a postupne vrstvi. Kreslenie ceruzkou si dopodrobna rozoberieme už čoskoro v nadchádzajúcom článku.
Kreslenie pastelkami - farbičkám zdar!
Rovnako ako kreslenie ceruzkou, aj kreslenie pastelkami má svoje kúzlo.
Ak sa chceš venovať pastelkám, odporúčame si zaobstarať nejakú sadu pasteliek na kreslenie, nech máš na výber veľa farieb.
Pokiaľ totiž obrázku dodáš viac odtieňov farieb, viac vynikne. Naber si napríklad päť odtieňov od každej farbičky a snaž sa tieňovať.
Tip č. 8 | Dôležité je netlačiť!
Už na začiatku článku sme spomínali, že trpezlivosť je cesta k úspechu. Pokiaľ nemáš trpezlivosť a obrázok sa snažíš sýto vyfarbiť tlačením na pastelku, akurát si pastelku (aj obrázok) zničíš.
Pastelku si nahni tak, aby bol hrot vodorovne s papierom, a ľahkým prítlakom vyfarbi danú plochu. Potom začni ďalšou vrstvou. Obrázok bude vyzerať lepšie a navyše v ňom nebudú viditeľné ťahy.
Tip č. 9 | Dokonalosť? Neexistuje!
Kreslenie pastelkami vyžaduje hrozne veľa práce. Vyzrieť na miešanie farbičiek a na to, aby obrázok vyzeral reálne, to je sen nejedného z nás. Rozhodne nečakaj, že sa tak stane cez noc.
Zo začiatku zabudni na prísnosť. Pochvál sa za to, že si sa vôbec na kreslenie dokopal/a. Zlepšenie príde s časom. Nemá zmysel sa bičovať!
Navyše v NEdokonalosti je krása. To najkrajšie vlastne vzniká omylom.
Tip. č. 10 | Minisprievodca pastelkami alebo ktoré pastelky sú na kreslenie najlepšie?
Rovnako ako pri ceruzkách záleží na tvrdosti a konzistencii pasteliek.
- Mäkké pastelky sú pigmentované, sýte. Veľmi mäkké pastelky môžu pri nešikovnom zaobchádzaní tvoriť „voskovú stopu“. Dobre sa miešajú. Všeobecne sú to najlepšie pastelky na kreslenie.
- Tvrdšie pastelky majú slabšiu pigmentáciu. Skvele ich ale orežeš, hrot vydrží dlho a môžeš s nimi nakresliť pekné detaily. A nemažú sa. Pozor ale - nevoľ príliš tvrdé pastelky, s tými nič veľmi nenakreslíš. Bývajú to také tie za pár káčok zo supermarketu. To nie sú pastelky na kreslenie, ale na solídne utrpenie :D
- Akvarelové pastelky je možné rozmazať vodou, a v podstate tak vytvoriť maľbu. K nim si ale kúp štetec.
Mrkni – zaujala ťa nejaká sada pasteliek na kreslenie?
Kreslenie fixkami - pigmentácia zaručená!
Fixy na kreslenie? My hovoríme ÁNO!
Najväčšou výhodou fixiek na kreslenie je sýtosť stopy, ktorú zanechajú. Nevýhodou je jednak to, že vyžadujú precíznosť (pretože fixku fakt nevygumuješ), jednak možné prepíjanie cez papier.
Všeobecne ale kreslenie fixkami môže byť veľmi zábavné a relaxačné. Čím hrubšiu fixku máš, tým väčšiu plochu môžeš vyfarbiť. Zároveň s nimi ľahko nakreslíš ostré prechody a obrysy. To je s pastelkami zložitejšie.
Tučné fixy využívame napríklad na vyfarbovanie omaľovánok (či už detských, alebo tých pre dospelých). Najlepšie fixky na kreslenie sú tie s mäkkým (takmer štetcovým) hrotom.
Tip č. 11 | Nemáš fixu? Skús namiesto toho obyč pero!
Či už si študent alebo pracant, pero máš pri sebe tak či tak. Kreslenie perom je snáď tou najlacnejšou formou kreslenia. A navyše to vyzerá sakra dobre. Daj tomu shot!
Mrkni, aké fixky na kreslenie máme v ponuke
Ďalšie potreby na skicovanie a kreslenie
Potreb na kreslenie nie je nikdy dosť. Tu je pár tipov na ďalších príjemných kresliacich pomocníkov:
- Guma v ceruzke - orežeš ju ako klasickú ceruzku, ale vygumuješ s ňou tie najmenšie detaily.
- Plastická guma - vygumuje aj slabšiu vrstvu pastelky.
- Blender na pastelky – lepšie zjednotí prechod medzi farbami.
- Pravítko – pre symetriu, rovné línie či nakreslenie pomocnej mriežky sa hodí.
- Papierová vreckovka či ďalší papier - vypodlož si s tým ruku, nech si obrázok nerozmažeš.
- Lak na vlasy - pokiaľ sa tvoja kresba veľmi maže, môžeš ju tým opatrne prestriekať. Lak na vlasy slúži ako fixácia.
Kreslenie je úžasným prostriedkom, ktorým môžeš vyventilovať svoje emócie aj osobnosť. Rozvíja tvorivé schopnosti aj kreativitu. My veríme, že prečítanie tohto článku ťa presvedčilo aspoň na načmáranie domčeka alebo kvietky. Ak áno, naša misia je splnená.