Typy žonglovacích loptičiek - aké vybrať?

Aké existujú typy žonglovacích loptičiek? Ako vyzerá loptička na bouncing, čo sa používa pri kontaktnom žonglovaní av čom sa líšia rôzne typy beanbagov? To všetko sa dozvieš v našom videu a článku.

Žonglovanie môžeme rozdeliť do troch základných typov: žonglovanie do vzduchu (toss juggling), žonglovanie o zem (bouncing) a kontaktné žonglovanie.

Tip: Všetky typy žonglovacích loptičiek nájdeš v kategórii Žonglovacie loptičky.

Bouncing

Pre bouncing sa používajú loptičky, ktoré sa dobre odrážajú od zeme, teda napríklad gumové. Sú to vlastne také veľké hopsguľky, ktoré sa odrazia až do 90% výšky, z ktorej boli na zem pustené.

Kontaktné žonglovanie

Kontaktné žonglovanie je veľmi atypické, ide skôr o také manipulovanie a guľovanie predmetov po tele. Väčšinou ide o akrylové alebo tvrdé gumové gule.

Žonglovanie do vzduchu

Loptičky na toss juggling máme na FYFT asi najviac. Najväčšie zastúpenie u nás potom majú beanbagy, čo znamená šité loptičky plnené niečím sypkým.. Okrem toho sa ale žongluje aj so stage balls alebo napríklad ruskými loptičkami.

Beanbagy

Loptičky na žonglovanie si človek vyberá podľa materiálu, veľkosti, farby, plnenia, gripu a layoutu panelov. Farbu loptičiek je dobré vybrať v kontraste k pozadia – proti bielej stene sa nehodia biele loptičky a proti oblohe sa nehodia modrej a bielej. Pre tmu na stage sú naopak biele loptičky najlepšie. Väčšina loptičiek je plnená prosom, ktoré sa používaním drvia na prášok, takže loptičky časom strácajú svoje pôvodné vlastnosti. Navyše keď proso navlhne, môže vyklíčiť a existujú aj ľudia, ktorí sú na proso alergickí – napríklad jeden z najlepších žonglérov na svete, Wes Peden. Rovnako je väčšina loptičiek z látky potiahnutej nejakou plastovou vrstvičkou, ktorá sa časom odrie a loptička potom môže prasknúť. Do začiatku také loptičky stačia, ale pokiaľ sa chceš žonglovaniu venovať viac, odporúčame Infinities od Jugglequipu.

Infinities by Jugglequip

Loptičky Infinities sú na rozdiel od lacnejších loptičiek vyrobené z odolnej japonskej koženky, sú ručne šité v Českej republike a sú plnené hypoalergénnym plastovým granulátom. Máš na ne záruku 3 roky a môžeš ich dokonca vyprať v práčke. Vyrába sa v 4 veľkostiach. Svoju veľkosť si vyberieš najlepšie, keď si to skúsiš, ale v zásade platí pravidlo, že by loptička mala pekne zaplniť ruku, keď ju objímeš prstami a zároveň by sa prstami nemali dotýkať.

Tip: Pozri sa na článok a video o druhej generácii loptičiek Infinities, ktoré si môžeš aj customizovať.

Flybagy

Pod beanbagy sa radia aj tzv. flybagy, čo sú látkové, mäkké, podplnené loptičky. Jugglequip ich vyrába v dvoch veľkostiach: 62 a 67 mm. Menšie mäkké loptičky sú super na kvantitu – keď chce niekto tzv. flashnúť napríklad 11 loptičiek (každá z nich vyhodiť a chytiť), malé mäkké sa mu budú chytať lepšie. Mimochodom rekord je 14 flashnutých loptičiek. Flybagy sa dajú využiť aj na hody za chrbtom, pretože sa jednoducho dobre chytajú. Ich ďalšia výhoda je, že sa nekotúľa. Naopak nevýhodou je, že sa vyhadzujú horšie ako okrúhle loptičky, človek je s nimi menej presný.

Stage balls

Stage balls sú plastové loptičky o stene šírky zhruba 3 mm plnené rôznym spôsobom – napríklad aj tekutinou. Niekedy sa tieto loptičky dajú využiť na kontaktné žonglovanie, ale inak vlastne nie sú ničím špeciálne.

Ruské loptičky

Ruské loptičky sú tiež plastové okrúhle loptičky, ako tie z detského kútika, ale asi do 15–20 % plnené niečím sypkým. Vďaka tomuto spôsobu plnenia pri lete loptička robí zvláštne komíhavé pohyby a pre žonglérov, ktorí na to nie sú zvyknutí, je to zvláštne. Vašek napríklad hovorí, že cíti, že nad loptičkami vôbec nemá kontrolu, pretože sa vo vzduchu správajú jednoducho inak. Dokonca aj keď sa vo vzduchu loptičky zrazia, vďaka poletujúcej náplni sa od seba nerozletí ako obyčajné loptičky, ale akýmsi zvláštnym spôsobom sa po sebe zvezú a pokračujú v lete tak, ako by leteli bez zrážky. Nevýhodou je, že sa premačkávajú.