Ako vybrať diabolo pre začiatočníkov

Zaujíma ťa diabolo a nevieš, podľa čoho ho vybrať? Poradíme ti!

Diabola sa hodnotí podľa toho, ako dobre sa chytajú, aká je orientácia a ako dlho sa dokáže točiť, teda kvalita ložiska. Veľkosť celého diabola nehrá až takú rolu, menšia (napr. Little Top diabolo) aj väčšie (napr. Whirlwind diabolo) kusy sú lepšie len pre určité triky.

Tip: Všetky druhy nájdeš v kategórii Diabola

Materiál

Väčšina diabol je z mäkkého plastu. Predtým bývala menej pružná, tvrdšia, ale rýchlo praskala.

Ložisko/pevný stred

Diabola s pevným stredom (fixné) sú vhodné, keď sa učíš triky s viacerými diabolmi naraz. Celkovo s nimi ide robiť viac trikov. Fixná diabola (napr. Sundia Evolution diabolo) mávajú užší stred, naopak ložisková diabola majú stred široký, zmestí sa ti do neho prst aj prútik. S ložiskovým diabolom (napr. Carousel diabolo) tí pôjde učenie ľahšie, pretože sa lepšie roztáča. Na druhú stranu ti s ním niektoré triky nepôjdu, tých je ale len pár.

Značenie orientácie

Okolo stredu sú dva farebné prúžky, každý iný. Tie slúžia na označenie orientácie. Podľa značky diabola záleží, aké farby sú použité. Pokiaľ sú prúžky čierny a biely, biela patrí dopredu (ak si pravák), teda ďalej od tela. Značky ako Hyperspin zase majú prúžky červený a čierny a tu patrí dopredu čierna (ak si pravák).

Carousel diaboloSundia Shining Triple Bearing diabolo

Paličky

Paličiek je veľa druhov. Na začiatok ti stačia tie najobyčajnejšie, klasické drevené. Aj Dejf, ktorý sa diabolu ľahko venuje už niekoľko rokov, má stále tieto. Existujú ale aj karbónové (napr. Juggledream super grind), ktoré sú teda cenovo úplne inde, zato sú ľahké a vydržia. Niektoré sú užšie, iné širšie. Ktoré si vyberieš záleží len na tvojej preferencii. Obyčajné paličky mávajú povrázok vedený bokom, ideálne ale je, keď povrázok vedie stredom prútika. Dáva potom jugglerovi väčšie možnosti na robenie trikov.

Špagát

Povrázky sú u všetkých ďábel v podstate z rovnakého materiálu. Predávajú sa na špulke a môžeš si nastrihať veľkosť, akú chceš. Univerzálna rada pre dĺžku špagátu znie: keď si stúpneš na jeden koniec, druhý koniec by ti po natiahnutí mal siahať k brade. Dôležité je, aby si dokázal povrázok napnúť, keď roztiahneš ruky. To je totiž najdôležitejšie pri chytaní diabola. 

Diabolo set

Obvykle sa diabolo, paličky a špagát predávajú zvlášť, ale existujú aj diabolo sety. Napríklad Jester vyrába set ložiskového aj fixného diabola. Na začiatok sa naozaj krásne hodí.

Cena diabola

Pri výbere určite zohráva úlohu aj cena. Najlacnejším diabolom na FYFTe je Carousel diabolo, ku ktorému si ale budeš musieť dokúpiť prútika aj špagát. Na to, že stojí len 12,80 Eur je ale skvelé ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých. 

Vyššie spomínané väčšie Whirlwind diabolo je skvelé pre začiatočníkov, pretože sa vďaka svojej veľkosti dobre chytá. Zároveň stojí iba 17,7 Eur.

Diabola pre pokročilejších majú väčšinou vylepšenia, ktoré umožňujú dlhšie otáčanie, bývajú spevnené a môžu mať aj kovové krytky (napríklad Cyclone Quartz 2 diabolo). Pohybujú sa v rozmedzí 21 - 34 Eur

Drahá diabola bývajú navrhnutá pre profesionálov. Majú také špeciality ako kontrastný rim pre chytanie vysokých vyhadzovaní (napríklad Fascination diabolo) alebo u nich môžeš regulovať hmotnosť pomocou záťažových krúžkov (napr. Sundia Shining triple bearing diabolo). Cenovo sa táto diabola pohybujú nad 34 Eur, ale nájdu sa aj drahšie.