Texas Holdem Poker - Kompletné pravidlá hry
Josef Šnejberg, jeden zo slovenských najlepších hráčov pokru, tí dnes vysvetlia pravidlá Texas Holdem.
Texas Holdem je najhranejšia verzia pokru na svete. Formátov je ale veľa. Jozef hovorí, že ľudia dnes majú z kasín až prehnaný rešpekt, pritom to tam vyzerá úplne normálne - pekný priestor, reštaurácia, možnosť množstva hier... Tiež jediné, čo v kasíne potrebuješ, sú peniaze a občiansky preukaz, všetko ostatné ti je poskytnuté . Kufrík s kartami a žetónmi sa ti ale môže hodiť, keď si chceš zahrať poker s priateľmi, dodá tomu atmosféru.
Tip: Pokerovú výbavu u nás nájdeš v sekcii Poker.
Základné pravidlá
Cieľom je z piatich kariet, ktoré hráč dostane, zložiť čo najlepšiu štartovú kombináciu. Najnižšou kombináciou je vysoká karta, najvyššou kombináciou je kráľovská postupka.
V Texas Holdeme sa s kombináciami začne tak, že každý hráč dostane dve karty. Protivník ich nevidí. Prebieha prvé stávkové kolo. Človek sa na základe kariet rozhodne, či chce do hry vstúpiť alebo nie. Pokiaľ hráč nemusel vkladať povinnú stávku, môže karty odovzdať a nestojí ho to žiadne peniaze.
Kombinácia štartových kariet sa hodnotí podľa toho, s akou pravdepodobnosťou môže daná karta vyhrať partiu. Poker je čisto hra pravdepodobnosťou, takže aj hráč s najhoršou kombináciou môže nakoniec partiu vyhrať. S väčšou pravdepodobnosťou ale vyhrá človek, ktorý má dve esá, než ten, ktorý má dvojku a sedmičku mimo farby. Silnú protihráčovú kombináciu môže hráč poraziť, keď po rozdaní spoločných kariet zloží lepšiu kombináciu ako protihráč, alebo ho vyblafuje.
Pokiaľ sa hráč rozhodne do hry vstúpiť, dorovná povinné stávky alebo ich navýši. Pre naše potreby počítajme s tým, že sú stávky dorovnané.
Teraz ideme skladať čo najlepšiu kombináciu. Po rozdaní prvej trojice spoločných kariet (flop) sa otvára ďalšie stávkové kolo. A to tak, že hráč operuje so svojimi dvoma a spoločnými tromi kartami, spolu piatich. Z nich sa snaží o čo najlepšiu kombináciu.
Vo videu má Jozef na ruke kráľa a a päťku, Dávid dve dvojky. Spoločné karty sú kráľ, eso a deviatka. Jozefovi sa vytvorí kombinácia dvoch kráľov, Dávidovi zostávajú dve dvojky. Jozef má lepšiu kombináciu a mal by vyhrať, ale keby David blafoval a stavil viac žetónov, Jozef by si mohol myslieť, že má kombináciu dvoch es, zbavil by sa svojich kariet a tým pádom by David vyhral všetky vsadené peniaze. Keby ale neblafoval a zbavil by sa svojich kariet, vyhráva Jozef.
Keby nesádzal ani jeden, ide sa na ďalšiu kartu. Ak staví jeden, druhý sa musí rozhodnúť, či staví tiež, aby mohol ísť na ďalšiu kartu. Pokiaľ nedorávna, karty zahodí a protihráč vyhráva.
Pokiaľ sú stávky dorovnané, ide sa na ďalšiu kartu (turn). A deje sa to isté, čo pri flope, ďalšie stávkové kolo. Rovnako potom s piatou spoločnou kartou (river). V poslednom stávkovom kole potom hráči porovnávajú svoje kombinácie. Vyhráva ten, kto zostavil lepšiu päťkartovú kombináciu. Hráč môže zo svojej ruky použiť obe, jednu alebo žiadnu kartu.
Pokiaľ sú spoločné karty kráľ, eso, deviatka, janček a osmička a Jozef by mal v ruke šestku a sedmičku, je kombinácia piatich spoločných kariet lepšia a pre neho je teda vhodné nepoužiť žiadnu svoju kartu. Keď má Jozef v ruke kráľa a päťku, je najlepšou kombináciou pár kráľov, eso, janček a deviatka (teda jedna karta z jeho ruky – kráľ). Ostatné karty sú plonkové, nehrá sa s nimi. David má na ruke dve dvojky a jeho najlepšou kombináciou je tento pár dvojok, eso, kráľ a janček.
Jozef má vyššiu jednopárovú kombináciu a danú hru by vyhral (ak by hra došla tak ďaleko, že sú hráči na piatej spoločnej karte a stávky sú dorovnané, alebo sa nestávkovalo).
Keby mal ale David namiesto dvoch dvojok kráľa a desiatku, jeho kombináciou bude pár kráľu, eso, janček a desiatka (obe karty z ruky), a tým pádom by vyhral.
V kasíne ti najlepšia kombinácia ukáže krupiér, doma si ich určuješ sám, preto je dobré ich vedieť (nižšie).
Podľa Jozefa je určite lepšie odísť s malou stratou. Keď si myslíš, že je protihráč lepší ako ty, polož to hneď a nerob tú chybu, že by si chcel všetok vklad vyhrať späť. Pravdepodobne prehráš. Druhou možnosťou, keď si myslíš, že to prechádzaš, je blafovať.
Pokrové kombinácie
Najnižšia päťkaretná kombinácia, ktorú môžeš skladať je päť náhodných kariet bez páru alebo postupky. V tu chvíľu vyhráva najvyššiu kartu. Môže to byť napríklad: eso, devítka, osmička, sedmička, dvojka (každá iné barvy). Najsilnejší je eso.
Druhá najslabšia kombinácia je jednopárová kombinácia. Je v nej jeden pár a trojice náhodných kariet. Napríklad: dáma, dáma, desítka, osmička, sedmička.
Ďalšia silnejšia kombinácia je, keď sú páry dva. Třeba: kráľ, kráľ, päťka, päťka a sedmička.
Další kombinácia je kombinácia s trojicí, neboli tripsem. Môže to byť: štyri, štyri, štyri, desítka, dvojka.
Môžeš zložiť i špinavú postupku. Je to postupka, ktorá není ve stejné barvě, ve videu je príklad: janek, desítka, devítka, osmička, sedmička.
Ďalšia kombinácia je farba, neboli flash. Je to kombinácia složená z piatich náhodných kariet rovnaké farby, napr. všetky karty kárové.
Kombinácia so známym názvom – full house. Je to jedna trojice a jedna dvojice, napríklad: tri trojky, dva jankové.
O niečo vzácnejšie je kombinácia, ktorú často v Čechách označujeme poker, medzi poker hráči quad. Je to čtveřice karet stejné hodnoty, třeba: čtyři šestky a jedna dvojka.
vybavená čistá postupka, čo sú karty idúce hodnotovo za sebou a navyše v rovnakej farbe, napríklad: krížová päťka, krížová štvorka, krížová trojka, krížová dvojka a krížové eso (eso se chová stejně po králi a stejně jako jednička).
Nejvzácnější kombinácia jekráľovský blesk, kráľovská postupka. To je postupka od esa po desítke v jednej farbe.
Iné kombinácie neexistujú.
Všeobecne v pokeru na nezáleží, pokiaľ dva hráči vyloží rovnakú kombináciu kariet, je jedno, v jakých farbách sú a banka sa rozdeľuje medzi ňe. Porovnávajú sa hodnoty kariet.
Ďalšie pravidlá
V rámci turnajového pokru existuje tzv. dealer button, což je pozícia, která se každou hru mění. Za touto pozíciou sú tzv. malá zmes veľká zmes, česky malá a velká slepá sázka. Sú to jediné povinné vklady. Hráč za týmto gombíkom nasadí v malej sázce napr. jeden žetón, hráč za ním vo veľkých dvoch žetónoch. Ak sa v šesti hráčoch, ostatní štyria hráči nesádzajú povinne nič. Na turnaji se povinné sázky s časom zvestujú, pretože by inak hra mohla bežať donekonečna. Nutí to hráča meniť svoju stratégiu.
Dealer zamieša karty a začne sa rozdávať po jednej karte. Každý hráč dostane postupne dvě. První hráč, který sedí po hráči s big blendem, se rozhoduje, jestli do hry vstoupí, nebo ne. Ak sa rozhodne, že áno, musím buď dorovnať sázku big blendu (v našom prípade dva žetóny), alebo navýší. Výhoda navýšení je tak, že hráči po ňom musia dorovnať, aby sme sa mohli pozrieť na prvú trojicu spoločenských kariet. Štandardne se hraje tak, že hráči vyvyšují, aby nedali hráčům na blendech první trojici zadarmo. Navýšení je štandardne dvojnásobok až trojnásobok big blendu, pre nás teda štyri až šesť žetónov.
Hráč na malú zmes musí dorovnať rozdiel. Ak má zlé karty a rozhodne sa, že ide o to, že malá zmes ide do spoločnej banky. Posledný na tahu je hráč na big blendu. Taky sa musím rozhdnúť, či dorovná rozdiel, alebo nie. Ak má dobré karty, je dobré dorovnať, pretože pridá len dve žetóny a hrá o spoločnú banku v hodnote celkom devät žetonů.
Nakoniec sa rozdáva prvé trojice spoločenských kariet. První mluví hráč po buttonu, tedy ten kdo měl small blend, pokud zahodil karty, ten na big blendu atd. Cílem hráčov je získať bank.
Ak máte v ruke karty, ktoré vám v tejto hre neprinesú, ale so štvrtým vydaním spoločné karty by mohli, je vhodné počkať, checknout. Nebudeš sádzať a nemusíš ani dorovnávať, aby som sa mohol pozrieť na ďalšiu kartu, pretože nie je nič vsadené. Ďalší hráč, aj keď je na tom rovnako ako predtým, by mohol vsadiť, pretože hráč pred ním checknul, tudíž asi nic nemá. Hráč, ktorý navyšuje, má šancu všetko vyhrať, pretože ostatní musia aspoň dorovnať. Ostatné sa potom musí rozhodnúť, či chcú pokračovať, alebo nie. Protihráč môže totiž blafovať. Ak chcete pokračovať, musíte dorovnať.
Keď sú všetky sázky ukončené, díler rozdáva štvrtú kartu. Ďalej je to rovnaké. Ak v kole neproběhne žiadna sázka, ide sa na druhú spoločnú kartu. Po poslednom kole ukazuje karty ako prvý desať hráč, ktorý prvý vyvyšoval. Kdo má vyššiu kombináciu, vyhráva spoločnú banku.
Blafovanie
Blafovanie je nedielnou súčasťou pokeru. Hra je vďaka němu zábavnější, pretože bez toho, aby hráč čakal na najlepšiu kombináciu, môže partii vyhrať. Navyše keby len všetci čakali na karty, hra je o ničom. Ďalšie úrovneafování je pak to, že bl má lepší kombináciu než ty a rovnako ji zahodí, tým pádom vyhráš bez udania kariet. Na blafovanie musíš mať kuráž.
Ak niekto hraje poker v hospode, většinou je hra jen o souboji nervů a blafování. Na čím vyššej úrovni sa hrá, tým viac je to ale o matematickej pravdepodobnosti.
Na čo si dať pozor
Určite si dávej pozor na to, jak sa chovajú hľadať, pozoruj je. Preto je najzásadnejšie udržať aj svoje nervy na uzdě a mať sebakázeň.
Když začneš brát poker vážne, začne ťa zaujímať aj matematika, ktorá za ním stojí, pretože poker je čisto o pravdepodobnosti a štatistike. Keď si len s kamarátmi, nemusíš o týchto veciach vedieť a rovnako ťa to baví, hlavne kvôli faktoru náhody.
Určite se pokeru neboj, je to hlavne zábava!