Ako začať s RPG

David ti predstaví RPG hry alebo Hry na hrdinov. Ako začať?

Čo je RPG?

RPG znamená roleplaying game. Roleplaying game je spôsob hrania, v ktorom si privlastníš rolu postavy a snažíš sa hrať, ako keby si tá postava priamo bol/a. Rokuješ a premýšľaš ako ona a niekedy tak aj hovoríš s ostatnými. Je to absolútne vžitie sa do situácie a do konkrétnej postavy, ktorú si môžeš aj sám/sama vytvoriť. To všetko sprevádza spravidla systém vylepšovania vlastností v priebehu celej hry, kedy tvoja postava zbiera skúsenosti, predmety alebo získava cenné kontakty a vzťahy.

Na RPG je najlepšia sloboda. David rád hovorí, že tieto hry frčia na tej najlepšej grafickej karte – na tvojej fantázii a predstavivosti. Môžeš byť kýmkoľvek, robiť čokoľvek a riadiť príbeh podľa seba. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako veľa práce, prečo si rovno nezahrať nejakú doskovku, kde je už všetko jasné alebo sa rovno pozrieť na nejaký film… Ale doskovku, film alebo videohru si užiješ len do určitej medze, ktorú prichystali vývojári, filmári a pod. U RPG si hranice ale tvoríš ty sám. Hráči na to ale nie sú sami, počúvajú svojho tzv. Pána jaskyne, či Rozprávača, ktorý ich príbehom sprevádza a zároveň pomáha utvárať. Prostredie a svetov, v ktorých môžeš hrať, je hneď niekoľko a my sa na ne teraz pozrieme.

Tip: Všetky hry na hrdinov nájdeš v kategórii RPG hry

D&D

Určite si už niekedy počul o Dračáku, alias Dungeons & Dragons (D&D). Táto legenda je stále veľmi obľúbená a jedná sa snáď o jeden z najstarších systémov hier na hrdinov na svete. Súčasná 5. edícia vychádza ako tento príjemný balíček do začiatku. Jedinou nevýhodou môže byť, že je to celé v angličtine.

Dračia hliadka

Dračia hliadka nadväzuje na iný systém hrania hier na hrdinov – Dračí brloh, ktorý sa tu v SR držal o niečo dlhšie. Ide o projekt z českej dielne, teda môžeš očakávať všetko v češtine oproti D&D. V čom je to iné? Na rozdiel od D&D to nie je taký komplexný systém – menej hodov kockami, menej tabuliek, menej počítania. Viac sa sústredíš na príbeh a prežívanie postavy. Ale to neznamená, že kocky vymizli, je to len osekané tak, aby sa to hráč čo najrýchlejšie naučil a mohol sa venovať príbehu. Každé povolanie je zjednodušené, systém vylepšovania je tiež zjednodušený, príbehy a scenáre sa dajú zohnať aj na internete... Pokiaľ ťa oslovil spôsob hrania RPG, tak Dračí Hlídka je rozhodne ďalšia skvelá voľba.

Shadowrun

Shadowrun je v podstate svet D&D vrhnutý do sci-fi sveta. V prípade, že ťa nebaví mávať prútikom, mečom a strieľať šípy, tak sa vrhni práve na Shadowrun, ktorý stavia na technológii, telesných implantátoch a elektronike spojenej s mágiou. Môžeš byť mág, môžeš byť hacker alebo rovno oboje naraz. Je to zaujímavý hybrid typickej fantasy spojenej so sci-fi s cyberpunkovým nádychom. Pokiaľ ťa láka dystopický svet a všetko potrebné info o postavách aj prostredí by si chcel mať na jednom mieste, je táto kniha priamo pre teba. Trpaslíci s elektrickými kladivami, do boja!

Gamebook

Potom tu ale máme niečo z iného súdka. Možno práve teraz na RPG v kruhu priateľov nie je tá správna doba, možno už ťa nebaví hrať cez Google Meet, Zoom alebo Skype… alebo len jednoducho nemáš kamarátov na RPG. V tom prípade je tu čosi, čo by sa dalo nazvať Dračím brlohom alebo RPGčkom pre jedného – gamebooky. Gamebooky teraz opäť nadobúdajú na popularite. Sú to v podstate knihy s príbehom, ktorý môžeš ovplyvňovať alebo ktorým sa musíš prehrýzť so svojou postavou. Zbieraš veci, cestuješ, bavíš sa s ľuďmi (alebo neľuďmi) a oni na teba reagujú. Každá akcia má svoje následky, preto vyberaj starostlivo. Celá hra funguje na systéme tzv. odkazov. Každý odsek či čriepok príbehu má svoje očíslovanie a na základe toho sa pohybuješ. Kniha síce môže mať 500 strán, ale ty ju môžeš prejsť napríklad za jeden večer s tým, že každá iná akcia otvára úplne iné cesty s výhodami či nevýhodami.

Lone Wolf – Skvelým predstaviteľom tohto žánru je Lone Wolf. Asi najprofláklejšia séria gamebookov, ktorá vychádza v češtině rovno v 14 dieloch a ďalšie pribúdajú. Logicky začínaš v prvej knihe as tým, ako svoju postavu vylepšuješ, postupuješ do ďalších kníh, ktoré sú samozrejme o niečo ťažšie. Hra prebieha tak, že máš kartu s inventárom a vlastnosťami. David odporúča mať aj desaťstennú kocku a gumu.