Mystery boxy 2024 sú tu! ✨ Chyť si svoj speedcube, kendama, yoyo alebo juggle box 🔥

Ako vybrať akrylové farby a štetce na farbenie modelov

Minule ti David aka Dorreah ukázal, čo všetko je potrebné na zostavenie miniatúry. Ďalším krokom je farbenie. Čo všetko k nemu budeš potrebovať a aké vymoženosti sú na trhu?

Tip: Prečítaj si článok s návodom Ako nafarbiť prvú miniatúru

 

Než se pustíš do barvení, ujisti se, že kolem sebe máš dost prostoru, dobré světlo (Dorreah používá kloubovou lampu s LEDkami, vyhovuje mu studené světlo) a na stole máš noviny nebo jinou podložku, kterou můžeš umazat barvami.

Tip: Všetko vybavenie nájdeš v sekcii Maľovanie a modelárstvo. Hry, v ktorých miniatúry využiješ, nájdeš v sekcii Figurkové hry.

Téglik na vodu

Ako pri každom maľovaní je potrebná voda na vymývanie štetca. Môžeš použiť buď kelímok od jogurtu, kelímok z papiernictva, ale značka Citadel ho tiež vyrába.

Paleta

Miešať farby môžeš aj na normálnom papieri, ale budú ti na ňom rýchlo usychať alebo naopak presakovať cez. Preto je dobré zaobstarať si paletu. V každom papiernictve zoženieš za pár korún plastovú. Pre fajnšmekrov potom existuje Palette pad (opäť od značky Citadel), čo je vlastne blok nepriepustných „papierov“. Na tých farba vydrží dlhšie. Čo je ešte profesionálnejšie, je mokrá (vlhká) paleta, wet palette. Vďaka tomu, že vlhkosť pôsobí zospodu, ti farba vydrží oveľa dlhšie. Takú paletu si buď môžeš kúpiť, alebo si ju podľa nášho návodu vyrobiť skoro zadarmo.

Štetec

Najdôležitejším vybavením farbiara sú štetce. Značiek je veľa a takou zárukou kvality sú Army Painter a (nečakane) Citadel. Army Painter má cenovo dostupnejšie produkty, Citadel má zase väčší výber. Ale štetce zďaleka nepotrebuješ všetky, na začiatku ti postačí jeden. Samozrejme to nie je ideálne, pretože jeden štetec na všetko = rýchlejšie zničenie. Army painter má napríklad sadu základných štetcov. Najdôležitejšie je sa o štetce starať.

Tip: Všetky štetce, ktoré máme na sklade, nájdeš v kategórii Štetce.

 

Citadel potom rozdeľuje svoje štetce na: Base brush, Layer brush, Dry brush, Glaze brush a Shade brush. Prejdeme ich postupne.

Base brush

Tie Dorreah odporúča do začiatku. Existujú v niekoľkých veľkostiach: Small, Medium, Large a Extra large. Small alebo Medium sa ti budú hodiť ako základné štetce. Sú vhodné na prvý náter dominantnou farbou (väčšina častí modelu je zelená = natrieš ho na zeleno Base brushom). Naopak sa Base brush veľmi nehodí pre malé detaily.

Layer brush

Užší a dlhší štetec vhodný na detaily. Existuje vo veľkostiach Small a Medium a okrem detailov ho využiješ aj na techniku freehand.

Dry brush

Dry brush vyzerá ako malá metlička a využiješ ju na techniku suchého štetca. To znamená, že na štetec nanesieš farbu, necháš ju zaschnúť a potom nanášaš na model suchý pigment. Táto technika je pre štetce dosť devastačná, a preto ju neodporúčame robiť inými druhmi štetcov.

Glaze brush & Shade brush

Glaze brush treba Dorreah sám nikdy nepoužil a ako štetec na shading používa akýkoľvek štetec. Ale možno by sa tebe mohli hodiť. Glazing a shading sú dosť podobné techniky. U oboch na miniatúru nanášaš veľmi tekutú vodnatú farbu s troškou pigmentu, ktorá na modeli vytvorí tenký film. Glazing sa používa väčšinou pre žltú a červenú farbu, napr. keď chceš, aby mal model červenkastú kožu. Štetec na shading je robený tak, aby nasiakol čo najviac vody a ty si s ním mohol pokryť čo najväčšie plochy. Namiesto špeciálneho Shade Brush ale môžeš použiť obyčajný štetec z papiernictva, napríklad značky Milan.

Dorreahov tip: Ak sa ti akýkoľvek štetec rozstrapká alebo inak zničí, nevyhadzuj ho. Môže sa ti hodiť práve napríklad na dry brushing alebo shading.

Farby

Ku štetcovi potrebuješ aj farby. Tým sa tu budeme venovať iba okrajovo. Farieb je ohromné množstvo. Na začiatok by ti mohla dobre poslúžiť nejaká štartovacia sada. Aj Dorreah na nich začínal. V debnách sú predvybrané základné farby. Napríklad Citadel robí farby určené na rôzne účely. Base farby sú najhustejšie a hodí sa pre základný nános farby na figúrku (Base brushem). Layer farby sú farby na navrstvenie na prvý náter (Layer brushem). Na začiatok Dorreah odporúča vybrať si set, kde sú Base, Layer a Shade farby. Army Painter potom robí aj svoje sady a farby aj štetce má rozdelené podobne. Farby nájdeš aj v našom farbiacom kútiku.

Základový sprej

Pred každým farbením miniatúry je odporúčané nastriekať model základovou farbou v spreji. Ostatné farby potom lepšie držia.

A nezabudni, že farbenie miniatúr by malo byť o relaxe a tom, aby si si to užil. Nemusíš sa stresovať, keď tvoja výbava nebude do posledného výtvoru dokonalá alebo nebudeš mať dokonalý priestor na farbenie. Ak chceš začať, jednoducho začni! :)