Ako vybrať doskovku

 

Možno sa ti už niekedy stalo, že si si kúpil doskovú hru, ktorá mala nádherný cover (veko krabice), spĺňal si všetky odporúčané požiadavky - vek, počet hráčov a herná doba bola prívetivá, ale potom sa ukázalo, že ste sa nemohli prehrýzť pravidlami, a keď už áno, tak hra nebola taká, akú ste očakávali.

 Návod, ako presne vyberať hru asi neexistuje. Ak máš tú možnosť, najlepšie je si hru osobne vyskúšať. Budeš vedieť, ako sa hra hrá, aké pocity z nej máš a či ju vážne chceš. To sa najlepšie dá zistiť na deskoherných akciách, kde sú priamo vysvetľovači, ktorí ti hru radi ukážu a niektoré špecializované obchody na dosky majú stoly na hranie, niekedy aj s priamo rozloženou hrou, ktorú si môžeš skúsiť.

 No a ak nemáš to šťastie, alebo sa nemôžeš k takým miestam dostať, tak sa pozrieme na niekoľko bodov, na ktoré sa zamerať pri výbere hry

Tip: Všetky naše doskovky nájdeš v kategórii Doskové hry.

jak vybrat hru

 

1. Téma / žáner

Doskovka by mala predovšetkým baviť. Tému preto beriem na prvom mieste. Sami viete, čo máte radi. Fantasy, sci-fi, western, logické, párty hry apod. Pokiaľ hru vyberáš pre niekoho, tak si určite zisti, čo má dotyčný rád. Ak vieš o obľúbenom filme alebo knihe, môžeš vybrať doskovú hru, ktorá je adaptáciou nejakého filmu, seriálu alebo knihy. 

2. Počet hráčov

Koľko vás bude? V doskovkách si najčastejšie zahráte hry v dvoch až štyroch hráčoch. To je rozmedzie, v ktorom sa najčastejšie stretnete. Pokiaľ viete, že ste väčšinou dvaja, tak odporúčam zamerať sa priamo na hry pre dvoch hráčov. Aj keď hra ukazuje minimálny počet dva a viac, nemusí vždy v dvoch úplne fungovať, a z hry máte iný pôžitok. Pokiaľ je vás päť a viac, tak skôr narazíte na párty hry alebo menšie karetky. Samozrejme sa v takom počte dajú hrať aj zložitejšie hry, ale budú časovo náročnejšie.

3. S kým budem hrať

Ďalším dôležitým bodom je zvážiť s kým budem sedieť pri stole. S témou môžu byť všetci spokojní, ale keď nikto nepochopí pravidlá alebo sa na stole toho “hýbe” tak veľmi, že hráči nestíhajú sledovať, čo sa deje, trápia sa pri tom, alebo nudí, nie je to ideálne. Keď mám okolo seba skúsenejších hráčov, nemusím sa báť siahnuť po nejakej väčšej ťažšej krabici. Na druhú stranu s mladšími alebo príležitostnými hráčmi, je lepšie vyberať medzi rodinnými hrami alebo párty hrami. 

4. Herná doba

V neposlednom rade nezabudnite zvážiť, aké časové možnosti máte. Ak skôr hľadáte nejakú krátku výplň medzi inými aktivitami alebo čakaním na ostatných hráčov, zvoľte hru s dobou napríklad do 20 min. (tzv. filler). Rodinné hry sa pohybujú okolo hodinky. Ak vás čas neobmedzuje, tak sa herná doba bude pohybovať najčastejšie okolo 2 hodín. Dôležité je vziať do úvahy, že prvá hra býva dlhšia, než je na krabici uvedené. Herná doba počíta s tým, že pravidlá už poznáte. 

Zisti si viac

Za mňa je najdôležitejším bodom pri výbere hry zistiť si čo najviac informácií. Všetky body ktoré sme si vysvetlili ešte nemusia zaručiť, že ste si vybrali tú správnu hru.

Pokiaľ si ideš vybrať hru osobne (najlepšie do špeciálok), určite sa pýtaj a povedz si, akú hru by si predstavovali a buď čo najviac konkrétne. Veľa pomáha napríklad, keď spomínaš hry, ktoré si doteraz hral a hľadáš nejakú podobnú, ale trochu náročnejšiu, alebo naopak jednoduchšiu, aby to zvládli aj deti.

Počet hráčov na krabici tiež dosť často klame a pri rôznych počtoch sú hry razantne iné. Napríklad vo dvoch by ste si tú hru nikdy nezahrali, ale ako skupina štyroch áno.

Vek je ďalšia kategória sama o sebe. Túto vám skúsení hráči, predajcovia, rôzne deskoherné videá a stránky o doskových hrách preveria a nás sa nemusíte báť opýtať priamo na pobočke alebo emailom, ak objednávate online. 

Dúfam, že tento článok pomohol a nájdeš tú pravú doskovku!