Ako nafarbiť miniatúru pre hru Warhammer
Predtým než začneš, budeš potrebovať figúrky dostať z plastových mriežok, v ktorých ich v novej krabici nájdeš. Dobre sa to robí klieštičkami alebo skalpelom. Jednotlivé časti k sebe pred farbením zlepíš. Ak práve nevieš, kde také veci zohnať (klieštičky, skalpel a pod.), tak neveš hlavu, je to v každom papiernictve. Našťastie Games Workshop na tento prípad myslel a vydal "modelársky balíček" s názvom Paints + Tools, kde nájdeš všetko potrebné.
Ako štetec môžeš použiť normálny štetec z papiernictva, ale lepší je nejaký určený priamo na miniatúry. Najznámejšími značkami sú Citadel a Army Painter. To ale neznamená, že sa musíš držať iba týchto značiek, je ich oveľa viac a každý si potom nájde tú svoju. Každopádne u známejších a špecializovanejších značiek môžeš očakávať štetec robený na prácu s miniatúrami, takže sa dočkáš lepšej kontroly pri nanášaní farieb. Na začiatok ti bude stačiť stredná veľkosť (veľkosť M). Je tiež popremýšľať nad tým, či máte v pláne farbiť veľký či menšie plochy. Podľa toho si potom vyberte šírku štetca. Napríklad u značky Citadel je Base M štetec dobrý na nanášanie farby po celom modeli. Ľahko a rýchlo tak rozprestrite základnú farbu, na rozdiel od takého Layer M štetca, ktorý je vďaka svojmu zuženiu vhodnejší na farbenie menších detailov. David neodporúča namáčať do farby štetiny viac ako do troch štvrtín, aby farba nezasychala pri koreni štetca a on sa potom nestrapkal.
Tip: Úplne všetko, čo môžeš pri farbení potrebovať (vrátane farieb), nájdeš v našej sekcii Maľovanie a modelárstvo.
FARBANIE ZÁKLADNÝMI FARBAMI
BASE BARVY
Barvy sú k dostaniu aj od značiek Citadel a Army Painter, ale ako David hovorí, netvorí to celý tvoj modelársky svet, existuje ich oveľa viac a záleží, čo očakávaš. Rozhodne odporúčame skúsiť čo najviac farieb! Vytvoríš si potom vlastnú "knižničku", ktorá sa môže skladať pokojne aj z 5 značiek.
Pri značke Citadel nájdeš množstvo kategórií farieb. Najzákladnejšia je tzv. base, používa sa spravidla ako prvá. Base farby majú väčšiu hustotu, lepšie tak držia na modeli a silne zakrývajú nenafarbenú plochu. Uvedieme tu niekoľko príkladov farieb pre jednotlivé časti tiel. Ale pamätaj, že výber farby vždy záleží na tebe. Nemusíš sa držať zabehnutých návadov alebo schém. Je úplne v poriadku, keď upustíš uzdu svojej fantázii!
SHADE BARVA
Ďalším typom sú shade farby, v ktorých je farebný pigment veľmi zriedený až vodnatý, a tak sa dobre rozprestrie a vytvorí akýsi slabý film. Shade farby použi, keď chceš tieňovať. Práve pretože sa dobre rozprestrie po modeli, tak dokážu zatiecť do drobnejších záhybov a vzorov na modeli. Tvoria tým tak tiene jednotlivých detailov. Pred použitím vždy poriadne pretrepte, aby ti nevysedimentovali jednotlivé ingrediencie danej farby. Zároveň si dávaj pozor, aby na modeli nevznikali akési "kaluže" alebo "jazierka". Tomu sa hovorí "pooling", pri ponechaní farby v takých väčších ložiskách bude potom film najsilnejší a to potom pôsobí nerovnomerne oproti ostatným plochám. Tiene potom spravidla pôsobia neprirodzene.
LAYER BARVA
Layer farby sú farby vrstviace, vďaka ich menšej hustote oproti base farbám. Pomocou vrstvenia zdôrazníš detaily a kontúry. Daj si s tým pokojne na čas a stupňuj jednotlivé vrstvy od tmavších odtieňov po svetlejšie. Uvidíš, prechod jednotlivých farieb bude plynulejší a celkovému výsledku dodá väčšiu realistickosť.
Veľmi odporúčame farby riediť, aby nehrudkovali.
Na začiatok si môžeš kúpiť Essential Paint Set alebo škatuľu Paints + Tools. Nájdeš v nich základné farby (base, shade aj layer), základný štetec a až tri modely, na ktorých to môžeš všetko vyskúšať.
PRIME BARVA
Ešte než začneš so samotnou farbou, je dobré na figúrku naniesť tzv. priming farbu v spreji, alebo tiež undercoat. Táto farba určuje celkový vzhľad miniatúry. Biely undercoat = celkovo svetlejší model, čierny undercoat = celkovo tmavší model. Pre začiatok je najlepšia farba biela, pretože na nej sa dajú ľahšie pozorovať jednotlivé drobné detaily modelu ako pri čiernom undercoate. Primovaciu farbu rozhodne odporúčame! Uľahčí ti prácu, pretože na tejto podkladovej farbe ostatné farby držia oveľa lepšie ako na samotnom plaste.
Pri samotnom farbení postupujeme od najspodnejšej vrstvy, u Davida to bola farba tela figúrky. Ďalej pokračuj smerom nahor, teda k oblečeniu, opasku, náramkom, zbraniam a podobne. Samozrejme to môžete robiť v akomkoľvek poradí chcete, ale keby ste začali napríklad od najvrchnejších vrstiev, často by ste robili preťahy pri už nafarbených častiach. A to je vždy pekná pruda to zase opravovať :-)
Po base farbách sa používajú shade farby. Ešte raz daj pozor, aby sa ti nehromadila na jednom mieste a bola rovnomerne nanesená.
FARBANIE CONTRAST FARBAMI
Contrast farby ti ušetrí čas. Je to vlastne spojenie faáz base a shade dohromadu. Nanášaš ju priamo na priming. Tu odporúčame najmä biely sprej (Corax White) alebo trochu béžový sprej (Wraithbone). Na čiernom spreji by contrast farby nebolo vôbec vidieť. Sú to perfektné farby, ktoré pomáhajú vyfarbiť jednotlivé časti efektívne a rýchlo. Sami ale časom spoznáte, že pokiaľ by ste robili iba a len s contrast farbami, výsledok nie je nič moc. Preto odporúčame contrast farby kombinovať s „normálnymi“, pretože sa každá farba hodí na inú časť modelu.
Napríklad contrast farba Orc Flesh alebo Guilliman Flesh je skvelá na farbenie pokožky. Na oceľové zbrane a zbroj radšej použite napríklad base farbu Leadbelcher.
ORKSKÁ KOŽA - Militarum Green
Dynamiku miniatúre dodá zvýraznenie detailov layer farbami, ktoré sú svetlejšie a dodávajú celkovú hĺbku jednotlivým detailom..
Ďalej existujú technické farby a iné výtvory, ktorými si môžeš vylepšiť podstavec miniatúry. Farby simulujú napríklad hlinu alebo popraskanú zeminu. Na tú môžeš pridať trávu, mach, lístie alebo napríklad lebku.
Ako hovorí David, pre celé farbenie miniatúr platí: Fantázii sa medze nekladú a nič nie je zle! Môže s tým začať každý a je to predovšetkým o zábave a relaxe.