Airbrush - maliarska technika, kde striekaš farbu malou pištoľkou pomocou stlačeného vzduchu. V podobe, v akej ho poznáme teraz, sa preslávil už v roku 1893 – vtedy sa začali vyrábať a predávať presne také pištoľky, ako používame dodnes.
Technikou airbrush sa doslova myslí vzduchový štětec a využíva sa najmä pri tvorbe reklám, streetarte a retuši fotiek, v našom prípade ale na farbenie miniatúr (napríklad Dungeons & Dragons) a plastikových modelov. Tak čo, prestalo ťa baviť farbenie štetcom a chceš sa naučiť niečo nové? Tak si poď prečítať všetko o technike airbrush!
My ponúkame celú kategóriu Airbrush, kde nájdeš fakt všetko, čo potrebuješ.
A v tomto sete dokonca nájdeš všetko potrebné pohromade!
Čo je to airbrush?
Tu môžeš žmurknúť na video, ktoré ťa uvedie do sveta airbrushe!
Airbrush sa stal jednou z nenahraditeľných techník pre modelárov. Modely môžu mať rôzne veľkosti - od úplne maličkých figúrok po niekoľkodecimetrové modely rôznych lodí, lietadiel a tak podobne. Na túto techniku si človek väčšinou príde až s postupom času, a to tak, že farbenie štetcem už jednoducho nie je tak efektívna a nespĺňa požiadavky - vďaka airbrushi totiž farbu na model nanesieš úplne rovnomerne, čo so štetcom tak jednoducho nedocieliš.
A stále nevieš, čo si pod týmto názvom predstaviť? Vezmeš si pištoľku, dáš do nej farbu a kompresorom farbu vytláčaš tak, že strieka a rovnomerne sa nanáša na povrch - skrátka v tom nie je žiadna veda! Pozor si však musíš dať na zlý tlak vzduchu, zanesenú pištoľ a zlú farbu. To všetko ti môže maľovanie značne znepríjemniť.
Tip: Rozhodne odporúčame si prečítať článok O technikách Airbrush
Kde farbiť
Mrkni na video o farbení!
Ako prvý by si si určite mal vymedziť miesto na farbenie – starý stôl, modelárska podložka alebo len poriadne podložiť starými novinami..? No, hlavne nech sa nič nezničí. Okolo bude totiž lietať farieb, ktoré asi len tak nevyčistíš.
Chceli by sme upozorniť na jednu vec – ideálne by si mal pracovať v dobre prevzdušnenom a vetranom priestore. Zároveň tiež neuškodí používať rúško, pretože dýchať výpary je zbytočné a môže byť dosť škodlivé..
A konečne... Ako farbiť?
Príprava a základné fakty
Airbrush si postav na stôl alebo jednoducho na miesto, ktoré si si určil ako miesto činu, pohodlne sa usaď a priprav si svoj model.
Tip: Nezačínaj s airbrushom na ostrom modeli! Žiadny učený z neba nespadol, takže nepočítaj, že ti to pôjde hneď, je to predsa len o tréningu. Nemusí to byť ani skutočný model, stačí napríklad aj papier.
Všeobecne platí, že čím menej vzduchu použiješ, tým menší bude rozptyl, a naopak, čím viac vzduchu do pištoľky naženieš, tým viac sa ti farba rozprskne.
Množstvo farby sa kontroluje spúšťou, ktorá ovláda jemnú ihlu pri ústí pištole. Jednoduchá pištoľ má iba reguláciu vzduchu, drahšie kúsky už zvládajú aj dávkovať farbu a plynule merať šírku línie.
Najskôr si pištoľku môžeš otestovať bez farby (s vodou) - uvidíš, že keď stlačíš spúšť, bude vychádzať len vzduch, kým keď začneš ťahať dozadu, začne sa dávkovať voda - presne tak to funguje aj s farbou. Teda pri tých drahších modeloch, ale o to je práca s nimi pohodlnejšia.
Ako na miešanie farieb
Tu sa zarazíme, pretože airbrush sa od klasického štetkovania celkom líši - farby sa striekajú, a tak musia byť výrazne redšie ako farby, ktoré nanášaš štetcom - predsa len nechceš, aby sa ti hneď upchala tryska. Takže ako na to? Rozhodne použi riedidlo.
Tip: Koľko použiť riedidlá ti väčšinou povie výrobca. Pokiaľ to nenájdeš, rieď v pomere 1:3 (farba:riedidlá)
Farby zároveň môžeš úplne v pohode miešať - vzduch ich rozdrví na tak malé čiastočky, že to nie je vôbec problém. Len si daj pozor na správnu konzistenciu.
Nemusíš sa báť použiť aj trochu vody - farbu si vopred narieď v tube, do pištole si nalej trochu vody a až potom pridaj nariedenú farbu. Na svoj ideálny spôsob si napokon prídeš časom!
Tip: Priamo v pištoli môžeš zložky miešať aj tým, že jemne zapcháš trysku prstami a vzduch necháš unikať len trochu. Jednotlivé zložky budú prebublávať.
Začiatočnícke chyby
Pri farbení modelov sa môže stať nemilá vec – farby pustíš veľa a začnú sa ti tvoriť akési kvapôčky – vzduch ti farbu začne rozháňať. To je nežiaduce - airbrush predsa len slúži na rovnomerné nanesenie farby. To sa dá relatívne ľahko riešiť tým, že budeš na plochu fúkať iba vzduch bez farby – vysušíš to.
Ideálny stav je, keď sa ti povrch zdá vlhký, ale zároveň sa nerozteká/nerozstriekáva nikam inam po povrchu. Než to človek má v oku, zaberie to nejaký čas, takže buď v pokoji.
A nezabudni farby pred použitím pretrepať!
Tieňovanie pre pokročilých
A čo silné stránky airbrushovania? Niekoľkokrát spomínanou výhodou je práve rovnomerné nanášanie farby. To znamená, že tieňovanie bude o to efektívnejšie. A tiež si možno môžeš určiť, z akého uhla bude na tvoj model dopadať svetlo, a presne z toho smeru model vytieňovať. Farba nebude dopadať tam, kam by sa svetlo za normálnych okolností nedostalo (za rôzne záhyby atp.), preto bude výsledný efekt stáť za to!
Glazovanie a vyfarbovanie konkrétnych častí
Nevýhoda oproti normálnemu štetcovi, airbrush nikdy nebude tak precízne. To ale neznamená, že je nereálne vyfarbiť konkrétne plôšky.
Najprv si priprav gradient. Jemne a z malej vzdialenosti potom striekaj na určité miesta. Keď máš podklad vytieňovaný, lesklá farba hore bude vytieňovaná tiež. Svetlé časti sa dokonca môžu tváriť tak, ako by svietili. A pokiaľ chceš vyglazovať len nejaké nádychy, farbu si viac narieď.
Ako ľahko vymeniť farbu v pištoli
Zabudni na to, že zakaždým, keď budeš potrebovať vymeniť farbu, pretože už sa ti nehodí, rozoberieš pištoľ a budeš ju niekoľko minút čistiť. Namiesto toho nalej do nádobky trochu riedidla a jednoducho zvyšky farby vystriekaj, kým pištoľ nebude čistá. Potom si v kľude môžeš zriediť nový odtieň.
Nafarbi si svoju vlastnú armádu
Okrem iného u nás môžeš objaviť veľa figúrok, ktoré je možné touto technikou farbiť. Dungeons & Dragons, Magic: The Gathering, Karak - všetko nájdeš v kategórii Figurky
Tipy na záver
Tutoriály a návody ako na airbrush síce na internete nájdeš, ale najlepšie je jednoducho a jednoducho tréning - čím viac budeš farbiť, tým viac si budeš nachádzať vlastný tricks a staneš sa profíkom. Zároveň je tiež množstvo workshopov, kde ťa s touto technikou naučia.