Stavba skladacieho dronu krok za krokom
V tomto tutoriále ťa naučíme, ako postaviť malý "skladací dron". TinyGo build je stavebnica FPV dronu, na ktorej si potrénuješ ako spájkovanie, tak aj názvoslovie komponentov. Tento malý a svižný 1,6'' dron s kamerou a chráničmi vrtuľou, je vhodný aj pre úplných začiatočníkov.
Ako prvé si predstavíme diely, potom si dron zostavíme a následne ho spárujeme s vysielačkou. Stavba dronu je naozaj jednoduchá as trochou šikovnosti a znalosti spájkovania, ho budeš mať do hodinky postavený.
Veríme, že na otázku "Ako postaviť dron?" v tomto článku nájdeš odpoveď.
TinyGo stavebnica
V stavebnici nájdeš: rám, kabínu, štyri motory s konektormi, vrtule, riadiacu jednotku, RC prijímač na škárovanie s rádiom, kameru, video vysielač a anténu, molitany na rám, spojovacie materiály, napájací konektor s kabelážou a skrutkami.
Riadiaca jednotka je s označením All in One, to znamená, že sa jedná o riadiacu jednotku vrátane regulátorov. Na motoroch máme už pripravenú štvoricu konektorov, do ktorých konektory iba zacvakneme a nebudeme ich musieť spájkovať.
Spájkovanie na riadiacu jednotku
Začneme pripájaním napájacieho konektora s kabelážou k riadiacej jednotke. Kabeláž už je predcínovaná, čo nám uľahčí prácu. Na riadiacej jednotke nájdi nápisy BAT + a -. Červený kábel pripájaj na plus, čierny na mínus.
Ďalej pripájaj káble k prijímaču. Biely kábel (S.BUS), ktorý patrí na pad nR2, červený (5V vetva) a černý (ground, -). Pripravený konektor môžeš odstrániť a následne si káble pripraviť na spájkovanie: odstráň z nich bužírku a na kábel nanes trošku cínu.
Na riadiacej jednotke si potom nájdi pady G (ground, čierny kábel), 5V (červený kábel) a nR2 (biely kábel, S.BUS). Na plôšky opäť nanes málinko cínu a potom pripájaj káble. Pre jednoduchšiu montáž je spájkovaný smerom do stredu riadiacej jednotky. Po pripájaní môžeš vypojiť konektor, ten zapojíš až nakoniec.
Ďalším krokom je pripájanie káblov od video vysielača (VTX). Sú to: červený 5V kábel, čierny ground, modrý video in, žltý video out a zelený, ktorý patrí na pad T1 (transmitter pad č.1), vďaka ktorému môžeš meniť frekvencie a kanály. Opäť si priprav trošku cínu na pady, aby sa ti lepšie spájkalo.
Osadenie riadiacej jednotky a video vysielača
Teraz už máš všetko pripájané a zostáva len k riadiacej jednotke prirobiť gumičky, tzv. soft mounty, aby sa vibrácie od motorov neprenášali cez rám do riadiacej jednotky. Navliekni ich tak, aby tenší koniec smeroval dole - aby sa hore na riadiacu jednotku dal umiestniť video vysielač a káble sa pod neho pekne schovali.
Potom riadiacu jednotku usaď do rámu. Napájacie konektory prevlečte smerom dole, aby mohli pohodlne viesť k baterkám. Teraz je na rade osadenie video vysielača, káble pekne schovej pod neho a pripevni ho pomocou skrutiek. Následne môžeš pristúpiť k zapojeniu konektora.
Uchytenie RC prijímača
Zo spodnej strany rámu pripoj prijímač, a to tak, aby bol dobrý prístup k párovaciemu tlačidlu. Prijímač uchyť k rámu sťahovacou páskou a rovno k nemu uchyť aj kabeláž s konektormi na baterky, aby sa nevytrhli z riadiacej jednotky, až ich budeš odpájať.
Osadenie motorov
Káble od motorov prestrč zhora otvorom v krúžkoch a z druhej strany ich pripevni pomocou strieborných skrutiek. Káble od motorov potom stačí len zacvaknúť do pripravených konektorov na riadiacej jednotke.
Uchytenie kamery a kabínky
Kameru najskôr vlož do rámčeka, a následne vlož do kabínky. Postačí ju uchytiť dvoma skrutkami, ktoré nájdeš v balení. Kamerku zapoj do video vysielača pomocou konektora. Do kabínky potom patrí aj anténa, ktorú je tiež nutné do video vysielača pripojiť.
Konektor od antény ti odporúčame zalepiť, najlepšie nejakým gumovým lepidlom, ktorý vydrží aj vysoké teploty. Potom pomocou čiernych skrutiek pripevni kabínku k rámu.
Uchytenie antén RC prijímača
Aby ti antény od RC prijímača dobre držali a boli odolnejšie pri náraze dronu do prekážky, máme pre teba jeden fígeľ. Na rám umiestni dve sťahovacie pásky (bindre), ktoré následne povedú pozdĺž antén. Bindry skráť na dĺžku antén.
Na binder navleč si zmršťovaciu bužírku a skráť na potrebnú dĺžku. Do zmršťovacej bužírky opatrne vsuň anténu. Zapaľovačom zahrej bužírky a máš hotovo.
Dron je postavený!
Betaflight Configurator
Teraz sa presuň k počítaču a spoločne si dron nastavíme. Aby si mohol dron nakonfigurovať, je potrebné mať v počítači nainštalovaný Betaflight Configurator. Pomocou micro USB pripoj riadiacu jednotku k počítaču.
Riadiaca jednotka už je prednastavená, ale môžeš si podľa videa skontrolovať, či ju máš nastavenú rovnako. Okrem iného ide predovšetkým o kontrolu gyroskopu a smeru otáčania motorov.
Aby si mohol túto kontrolu vykonať, je nutné spárovať vysielačku s RC prijímačom, čo urobíme v ďalšom kroku.
Škárovanie vysielačky s RC prijímačom
Aby sme spárovanie mohli vykonať, potrebujeme dostať prijímač do bindovacieho režimu. To dosiahneš tak, že na prijímači pridržíš bindovacie tlačidlo a zapojíš baterku. LED dióda na prijímači sa ti rozbliká a dron začne pípať.
Zo zadnej strany vysielačky podrž tlačidlo "bind" a následne vysielačku zapni. Akonáhle LED dióda na prijímači aj na vysielačke konštantne svieti, máš spárované.
Kontrola nastavenia
V záložke Receiver a Modes Betaflight uvidíš, ako sa slidery hýbu, keď hýbeš páčkami na vysielačke. Skontroluj si, že sa dron nakláňa do strán, tak ako má. V záložke Motors potom vykonaj kontrolu poradia a smer otáčania motorov. Tú je možné vykonať až po zapojení baterky.
Nezabudni pri tom mať odstránené vrtule! V záložke OSD si potom môžeš na obrazovku presunúť informácie, ktoré chceš vidieť v okuliaroch. V záložke Video Transmitter si môžeš skontrolovať komunikačný protokol. Tu je možné si nastaviť frekvenciu, kanál, vysielací výkon a ďalšie.
Ako si zmeniť vysielaciu frekvenciu
Vysielaciu frekvenciu je možné zmeniť aj bez pripojenia k Betaflight Configuratoru. Do nastavenia video vysielača pomocou vysielačky sa dostaneš tak, že ľavú páčku vystredíš a posunieš ju v ľavom okraji a pravú naopak nahor. Otvorí sa ti menu.
Cez kolonku Features sa dostaneš do VTX, kde nájdeš kompletné nastavenie tvojho video vysielača. So všetkými hodnotami sa môžeš pohrať. Pri lietaní s kamarátmi si frekvenciu uprav tak, aby ste sa pri lete vzájomne nerušili.
Pomocou tlačidla Set svoju voľbu potvrdíš a nastavenie sa uloží.
Potom stačí na dron nasadiť vrtule a môžeš letieť!