Si nováčik v FPV a premýšľaš ako začať? Aký dron koupit a podľa čoho vlastne vyberať? Tak to si na správnom mieste, pretože v tomto článku sa budeme venovať práve tomu, ako vybrať dron pre začiatočníkov.
Do tohto článku sme zahrnuli 4 kritériá podľa akých dron vyberať - veľkosť, účel, typ a cena dronu.
Ak si čítal článok Drony od A po Z, už vieš, že lietanie s FPV drony zahŕňa 3 disciplíny: freestyle, cinematic a racing.
Tá najčastejšia a najviac obľúbená u FPV pilotov je freestyle, čo je voľný štýl lietania, kedy letíš zaujímavou scenériou, medzi úzkymi priestormi, stromami a inými prekážkami a robíš cool triky ako flipy, powerloopy, splity a pod.
Pilotom disciplíny cinematic ide o čo najkrajšie zábery krajiny, zaujímavostí alebo pohyblivých predmetov, ide teda o drony na fotenie a natáčanie s ďalšou extra kamerou typu GoPro.
V neposlednom rade FPV lietanie zahŕňa aj šport budúcnosti - drone racing so závodnými drony.
Pre všetky tieto disciplíny sa hardvér dronov prispôsobuje. Pre každú z týchto disciplín existujú 3 možnosti, ako začať: RTF set, BNF + PNP dron, alebo postavenie vlastného dronu.
Podľa čoho vyberať?
1) Podľa veľkosti
Ako vybrať dron? Prvým parametrom podľa ktorého si môžeš FPV dron vybrať je veľkosť. Veľkosť sa väčšinou označuje číslom, ktoré definuje maximálnu veľkosť vrtulí, ktoré na dron môžeš nasadiť.
TinyWhoopy a drony do 2″
Je tým najmenším z FPV dronov. Okrem toho, že sú malé, sú hlavne veľmi ľahké. Vďaka nízkej hmotnosti dokážu aj takto miniatúrne drony lietať rovnako dlho ako ich veľké bráchové.
Vďaka jeho malým rozmerom a chrániču vrtulí môžeš lietať bezpečne aj v interiéri. Nemusíš sa báť ani plastových rámov, takto malé drony sú tak ľahké, že aj plastový rám vydrží tvrdý náraz.
Existujú dva typy TinyWhoops - Brushed TinyWhoop a Brushless TinyWhoop (s kartáčovými či bezkartáčovými motory)
Brushed TinyWhoop (s kartáčovými motory)
+ je tichšia, lepšia presnosť vo veľmi stiesnených priestoroch, dlhšia doba letu
- nevie Turtle mode (crash flip), motory sa veľmi rýchlo opotrebujú, je vhodnejšie na lietanie v interiéri
Brushless TinyWhoop (s bezkartáčovými motory)
+ lepší letový výkon a vlastnosti, umí Turtle mode, dlhšia životnosť motorov, skvelý na lietanie v exteriéri
- vyššia cena, tvrdšie pády (kvôli vyššej rýchlosti), ľahko vyššia hmotnosť
2″- 2,5″
Drony s vrtuľami od 2 do 2,5 palca. Drony sú malé a veľmi ľahké. Jedná sa o hraničnú veľkosť pre indoor lietanie. Tieto drony sú vhodné pre pilotov, ktorí chcú niečo menšie na blbnutie.
Veľmi obľúbené sú tiež Cinewhoop drony s montážou motorov smerom dole (pusher), ktoré sa často využívajú na natáčanie v interiéroch alebo v stiesnených priestoroch.
3″ - 3,5″
Drony s vrtuľami od 3 do 3.5 palca. Jedná sa o veľkosť pre vonkajšie lietanie. Tieto drony sú vhodné pre pilotov, ktorí si chcú postaviť niečo menšie na blbnutie, ale stále si chcú zachovať vlastnosti 5" dronu.
Dron je vhodný na pretekanie i freestyle. Veľmi obľúbené sú tiež Cinewhoop drony s montážou motorov smerom dole (pusher) a kombináciou uhlíkového rámu s plastovými chráničmi vrtulí, tieto drony sa často využívajú na natáčanie vo stiesnených priestoroch.
4″
Drony s vrtuľami o veľkosti 4 palce. Pri stavbe takého dronu sa väčšinou cieli na ušetrenie hmotnosti na dosiahnutie lepšej manévrovateľnosti alebo letového času.
Ide o veľkosť dronu pre vonkajšie lietanie. Tieto drony sú vhodné pre pilotov, ktorí si chcú postaviť niečo menšie alebo špecifické na pretekanie alebo long-range lety.
Pri výbere vhodného rámu sú drony veľmi ľahké a pri výbere správnych komponentov sú tieto drony schopné lietať aj 30 minut a uraziť tak veľké vzdialenosti.
5″
Drony s vrtuľami o veľkosti 5 palcov. Jedná sa o najčastejšie o drony pre vonkajšie lietanie. Tieto drony sú vhodné pre pilotov, ktorí si chcú postaviť niečo pevného, rýchleho a hlavne výkonného.
Tieto drony je možné využiť na pretekanie, freestyle i longrange lietanie vďaka svojej univerzálnosti. Pri voľbe vhodného rámu je dron lepšie ovládateľný vo vysokých rýchlostiach a nedochádza k tak veľkému odporu vzduchu (u závodných dronov).
7″
Drony s vrtuľami o veľkosti 7 palcov. Jedná sa o najväčšiu veľkosť dronu používaná v hobby FPV lietania. Tieto drony sú vhodné pre pilotov, ktorí si chcú postaviť niečo odolného a výkonného pre veľmi dlhé lety.
Drony je možné využiť aj na freestyle, ale hlavne sú využívané na longrange lietania. Vďaka veľkej ploche vrtulí a výslednej efektivite tieto stroje dokážu uraziť desiatky kilometrov a lietať aj 30 minút.
Tieto drony sú schopné uniesť väčšie batérie a plnohodnotné akčné kamery bez straty výkonu.
2) Podle účelu
Freestyle
Freestyle lietanie je lietanie vo voľnom štýle. Nie sú tam žiadne pravidlá, závodná trať ani časomiera. Na lietanie si vyberieš zaujímavé prostredie, napríklad opustenú budovu, stromoradie na lúke alebo skalný útvar, jednoducho čokoľvek čo ťa zaujme.
Cieľom letu je precvičiť si samotné lietanie, dať priestor fantázii a skombinovať triky s prostredím. Piloti väčšinou také triky natočia a potom sa o zábery podelia na internete.
Tieto drony majú obvykle rám s pretiahnutým stredom, kamera je vytiahnutá dopredu, aby neboli vidieť vrtule v zábere, a hore je miesto pre držiak na HD kameru aj batériu. Rámy sú robustné a celkom ťažké, preto treba zvoliť adekvátny výkon.
Stavia sa vcelku jednoducho, je v nich dostatok miesta a sú tak vhodné aj pre začiatočníkov.
Racing
Prioritou u závodných FPV dronov je hlavne rýchlosť, dobrá ovládateľnosť a odolnosť pri potenciálnom náraze. Pre toto odvetvie sa vyrábajú aj špeciálne navrhnuté FPV závodné drony, ktoré zvládnu letieť rýchlosťou aj 150 km/h.
Lietanie cez prekážky z pohľadu prvej osoby (First Person View – FPV) v takých rýchlostiach môže byť skutočný adrenalín a zážitok nielen pre pilotov, ale aj divákov.
Ak sa na veľké preteky necítiš, dráhu si môžeš postaviť doma alebo na záhrade a trénovať podľa svojich možností, stačí len ten správny racing dron.
Cinematic
Cinematic je kombinácia techniky z racingu a umenia z freestyle. Pilotom disciplíny cinematic ide o čo najkrajšie zábery krajiny, zaujímavostí alebo pohyblivých predmetov, ide teda o drony na fotenie a natáčanie. Chcete cool videá mrakodrapov, letov zo skaly alebo driftujúcich áut?
Vďaka cinematic dronom existujú také zábery, aké by predtým ani neboli mysliteľné – nasledovanie letiaceho šípu alebo prelietavanie konštrukciami hovorí za všetko. S klasickými leteckými zábermi sa vôbec nedajú porovnať.
Moderné drony vedia zaobstarať veľmi kvalitné fotografie a videá vo vysokom rozlíšení. Tie lepšie zvládnu snímky a záznamy stvorené ako pre filmovú tvorbu.
Pre cestovateľov alebo hobby fotografov je skvelý dron, ktorý je možné pohodlne schovať do batohu. Výber je široký, pretože točenie dronom je čím ďalej tým väčším hitom.
Long-range
Ide o zostavený dron primárne pre dlhšiu dobu letu. Kombináciou väčších vrtulí s malou hmotnosťou docieliš dlhšiu dobu letu a dokážeš letieť oveľa ďalej ako s klasickým 5" freestyle dronom.
Predné ramená sú posadené až za kamerou (rám typu deadcat), aby vo videu neboli vidieť vrtule. Zaobstaráš tak napríklad dych vyrážajúce zábery z letu na vrchol hory, kam sa bežný turista nedostane.
Long range drony bývajú na svoju veľkosť veľmi ľahké, navrhnuté väčšinou pre 4" alebo 7" vrtule.
3) Typ dronu
Chceš kompletný set, postaviť si FPV dron sám alebo si kúpiť už zostavený?
RTF set
Skratka RTF znamená Ready To Fly. Takýto set obsahuje okuliare, vysielačku aj postavený dron, teda všetko čo k letu potrebuješ.
Veľkou výhodou RTF setov je, že sa už nemusíš starať o výber vhodných okuliarov a vysielačky. Set obsahuje aj batérie, vrtule a kábel na prepojenie s počítačom. Naopak niekedy v sete chýbajú ceruzkové batérie do ovládača a často tiež musíš prikúpiť microSD kartu pre záznam obrazu.
Vo väčšine prípadoch je nevýhodou nižšia kvalita, predovšetkým ovládače a okuliarov. Pretože sa firmy snažia ísť s cenami RTF setov čo najnižšie, aby boli dostupné čo najširšiemu okruhu ľudí, na niečom sa to musí prejaviť.
Ak by si sa potom chcel posunúť k lepším okuliarom, tieto horšie z RTF setu ti môžu slúžiť ako monitor pri opravách, dáš divákovi pri lietaní, alebo ich skrátka budeš mať ako náhradné.
Ktorý RTF set je ten najlepší?
Pripravili sme si pre teba malé porovnanie siedmich RTF setov, ktoré u nás môžeš kúpiť. Sú zoradené podľa nášho odporúčania od najlepšieho.
1) TinyHawk III (EMAX) - RTF kit + Okuliare vedia nahrávať videozáznam letu + Oddeliteľný displej je možné použiť ako obrazovku + Okuliare dokážu meniť ohniskovú vzdialenosť + Vysielačka má plnohodnotné gimbaly + Vysielačku aj FPV okuliare je možné použiť aj s ďalšími drony + Možnosť pripojenia vysielačky k PC pomocou USB kábla a trénovania na simulátore + Vysielačku aj okuliare je možné nabíjať pomocou USB + Výkonný video-vysielač + Dobré letové vlastnosti s jednou batériou |
|
2) TinyGO 4K (GEPRC) - RTF kit + Okuliare vedia nahrávať videozáznam letu + Vysílačka má plnohodnotné gimbaly + Pokiaľ sa do dronu vloží SD karta je možné nahrávať 4K obraz + Vstavaná batéria v okuliaroch - Okuliare nedokážu meniť ohniskovú vzdialenosť - Vysielačku nie je možné prepojiť so simulátorom ani s iným dronom - Dron je možné prepojiť iba s vysielačkou zo setu - Okuliare sa nabíjajú špeciálnym adaptérom (nie USB) - Nutné dokúpiť dve 18650 Li-ion batérie do vysielačky + nabíjačku na batérie |
|
+ Okuliare vedia nahrávať videozáznam letu + Vysielačka má plnohodnotné gimbaly + Vstavaná batéria v okuliaroch - Okuliare nedokážu meniť ohniskovú vzdialenosť - Vysielačku nie je možné prepojiť so simulátorom ani s iným dronom - Dron je možné prepojiť iba s vysielačkou zo setu - Okuliare sa nabíjajú špeciálnym adaptérom (nie USB) - Nutné dokúpiť dve 18650 Li-ion batérie do vysielačky + nabíjačku na batérie |
|
4) EZ Pilot Pro (EMAX) - RTF kit + Jedná sa o najlacnejšiu vstupenku do FPV od EMAXu, nahrádza tak TinyHawk II + Okuliare dokážu meniť ohniskovú vzdialenosť + Oddeliteľný displej je možné použiť ako obrazovku + Ovládač má plnohodnotné gimbaly + Vysielačku aj FPV okuliare je možné použiť aj s ďalšími drony + Možnosť pripojenia vysielačky k PC pomocou USB kábla a trénovania na simulátore - Okuliare nevedia nahrávať videozáznam letu - Balenie je iba krabica (bez kufríka) - Samotný dron je menej kvalitný ako TinyHawk III |
|
5) Tinyhawk II Freestyle (EMAX) - RTF kit + Letovými vlastnosťami sa blíži viac k plnohodnotným freestyle dronom + Okuliare dokážu meniť ohniskovú vzdialenosť + Okuliare je možné použiť aj s ďalšími drony + Vysielačku aj okuliare je možné nabíjať pomocou USB - Okuliare nedokážu nahrávať video-záznam letu - Nedá sa lietať doma, neodporúčame začiatočníkom, pretože nemá chránené vrtule - Vysielačka nemá plnohodnotné gimbaly - Vysielačku nie je možné prepojiť so simulátorom ani s iným dronom |
|
6) TinyHawk II (EMAX) - RTF Kit + Okuliare dokážu meniť ohniskovú vzdialenosť + Okuliare je možné použiť aj s ďalšími drony + Vysielačku aj okuliare je možné nabíjať pomocou USB - Vysielačka nemá plnohodnotné gimbaly - Okuliare nedokážu nahrávať video-záznam letu - Vysielačku nie je možné prepojiť so simulátorom ani s iným dronom |
|
7) EZ PILOT Drone (EMAX) - RFT Kit + Vhodné pre malé deti čo už zvládnu napríklad autíčko na ovládanie, má módy kedy sa dron dá ovládať jednou páčkou a relatívne dobre drží výšku bez nutnosti nejakého skillu + Okuliare dokážu meniť ohniskovú vzdialenosť + Okuliare je možné použiť aj s ďalšími drony + Vysielačku aj okuliare je možné nabíjať pomocou USB - Nemá závodný/freestyle mód - ACRO MOD - Okuliare nedokážu nahrávať video-záznam letu - Vysielačka nemá plnohodnotné gimbaly - Vysielačku nie je možné prepojiť so simulátorom ani s iným dronom |
V tejto recenzii Dejf porovná dva RTF (ready to fly) sety: TinyHawk 2 (EMAX) vs. TinyGo (GEPRC). Na záver si s Connorom zalietajú každý s jedným dronom. Kto bude mať lepšie skóre? Mrkni sa na video!
BNF & PNP set
Táto možnosť znamená kúpiť si koptéru, ktorú staval niekto iný a pripojiť k nej svoj ovládač a okuliare. Pokiaľ ovládač ani okuliare nevlastníš, musíš si ich dokúpiť. Teda zakúpiš tri samostatné veci, ktoré nie sú spárované a musíš sa o to postarať ty sám.
BNF znamená Bind aNd Fly a také drony obsahujú prijímač. Musíš si len vybrať dron s konkrétnym prijímačom, ktorý je kompatibilný s tvojou vysielačkou. To znamená, že nemusíš nič spájkovať, len si spáruješ prijímač so svojou vysielačkou a letíš.
PNP znamená Plug aNd Play a také drony neobsahujú prijímač. Preto býva často lacnejšie, na druhú stranu je na tebe, aby si príslušný prijímač kúpil a na dron napájal. Tento typ je vhodný pre tých, ktorí majú doma nevyužitý prijímač alebo v situácii, keď nie je možné kúpiť BNF dron s vhodným prijímačom.
Výhodou zostavených dronov je, že si vyberieš ovládač aj okuliare podľa svojich preferencií a rozpočtu. Je to síce drahšie, ale okuliare aj ovládač budú kvalitnejšie, dlhšie ti vydržia a budeš ich môcť spárovať aj s inými drony.
Ďalej je výhodou ušetrený čas, nižšia cena ako nákup samostatných komponentov a overená konfigurácia (vyrobené špecializovanými firmami, ktoré použijú svoje skúsenosti do návrhu dronov)
Nevýhodou je, že si nemôžeš si vybrať jednotlivé komponenty sám, prídeš o zábavu pri stavaní dronu a neprecvičíš si spájkovanie ani vlastnú stavbu dronu.
Z PNP setov ti môžeme odporučiť Mark5 (GEPRC) v analógovej alebo v digitálnej verzii na 4S alebo na 6S baterky.
Stavba vlastného FPV dronu
Keď si sám staviaš dron, má to niekoľko nesporných výhod: môžeš si sám vybrať komponenty pre daný účel, môžeš si prispôsobiť cenu (len základné lacné komponenty, veci ľahké na opravu alebo tie najkvalitnejšie komponenty bez kompromisov).
Zároveň si overíš dostupnosť komponentov a môžeš si nejaký komponent kúpiť viackrát (taky potom vieš vybrať alternatívu, pokiaľ by sa nejaký komponent treba prestal vyrábať).
Stavba dronu, je z najväčšej časti spájkovanie. Spájkujú sa drobné a často drahé komponenty, takže je dôležité mať aspoň minimálny skill v spájkovaní, aby si predišiel poškodeniu týchto komponentov a dron bol kvalitne zostavený, spoľahlivo fungoval a aby bol bezpečný.
Všetky vyššie zmienené výhody sú ale vlastne aj nevýhody. Výberu predchádza dlhé štúdium, napr. druh baterky určuje zodpovedajúcu elektroniku. Keby si si to nenaštudoval, nebude ti to fungovať.
Pre stavbu dronu je potrebné mať základné náradie: súprava imbusov, kliešte, spájka, cín, skrutkovače, nôž, skalpel, pinzeta, bužírky, izolačný a spojovací materiál, ale koniec koncov, toto vybavenie budeš zrejme rovnako potrebovať aj na opravy RTF, BNF a PNP dronov.
Po zostavení jedného alebo dvoch dronov budeš v obraze, čo sa týka opráv a všetkých nastavení. Informácie môžeš zbierať na webe a youtube (väčšina v angličtine), v diskusných fórach,
4) Cena
Zoberme to najskôr všeobecne, podľa požiadaviek na zhotovovanie záznamu môžeme drony rozdeliť na:
TinyWhoopy bez kamery (lietaš iba na dohľadovú vzdialenosť, vhodné ako hračky pre deti, môžeš si na tom skúsiť základné manévre).
Drony so vstavanou kamerou (rôzna kvalita natáčania podľa typu implementovanej kamery, väčšinou vyššia cena = lepšia kvalita videa) a ako posledné sú drony so vstavanou kamerou, na ktoré si môžeš pripevniť ďalšiu kameru na natáčanie podľa tvojho výberu, napríklad GoPro.
Na našom webe nájdeš predovšetkým drony so vstavanou kamerou. Ich cena je v rozmedzí od 60 EUR do 550 EUR.
Ceny RTF setov sa pohybujú už od 200 EUR do približne 400 EUR. Pokiaľ chceš kvalitný dron, okuliare aj vysielačku je lepšie si priplatiť.
Pokiaľ sa budeme baviť o BNF a PNP dronoch, môžeme obstarávaciu cenu rozdeliť do 3 kategórií.
Dron do 200 EUR – V najnižšej cenovej kategórii nájdeš výhradne drony typu TinyWhoop a drony do 2,5 palca
Dron do 400 EUR – V tejto kategórii nájdeš drony o veľkosti 3 - 5 palcov
Dron nad 400 EUR – Takou cenou disponujú kvalitnejšie analógové drony a drony kompatibilné s DJI FPV HD
Ak už sme v tomto článku spomenuli, pokiaľ si budeš FPV dron stavať sám, výsledná cena a zvolené komponenty sú iba na tebe. Môžeš si všeličo načítať na internete, s niekým sa poradiť, tipy pozerať z youtube videí alebo na facebookových skupinách.