Ako začať s Cardistry?

Chceš začať s cardistry a nevieš, ako na to? V tom prípade si tu správne! Povieme ti, ako postupovať krok po kroku - aké vybrať karty a čo sa naučiť ako prvé, aby sa z teba stal echt cardistra. Výhodou tohto koníčka je, že je lacný a môžeš ho robiť úplne všade.

Najskôr budeš potrebovať karty

Aké?

Je úplne jedno aké, pokojne si vezmi nejaké staré, ktoré nájdeš doma. 80 % triků zvládneš s jakýmikoli kartami. Pokiaľ teda nebudeš chcieť robiť vejáre a spready, na to sú potrebné karty s finishom (väčšina kariet na FYFT má finish). Pokiaľ pôjdeš od základov, karty s finishom si môžeš zaobstarať až po čase, odporúčame Bicycle Rider Back, Tally-ho Circle Back alebo Fan Back. Sú najlacnejšie a napriek tomu naozaj kvalitné. Drahšie karty sú skôr pre zberateľov.

Neodporúčame plastové karty. Ich veľké plus je odolnosť, ktorú využijú skôr hráči. Cardistom a kúzelníkom je skôr prekážkou.

Tip: Všetky karty nájdeš v kategórii Cardistry. Viac o výbere kariet nájdeš v článku Ako vybrať karty.

Aké veľké?

Štandardná veľkosť je poker size – 63,5 x 88,9 mm (2,5 "x 3,5"), tu majú takmer všetky karty na FYFTe. Ak máš veľmi malé ruky, skús bridge size. Karty sú rovnako dlhé, len o niečo užšie. Pokiaľ začneš už v ranom veku s poker size, nemusíš si potom zvykať na väčší. Aj ľudia bez prstov používajú poker size.

Neodporúčame tarot size (prší karty). Sú až príliš veľké. Tiež sa nehodí karty príliš malé, akurát ti to priťaží.

Počet kariet?

Štandardné balenie má 52 kariet + 2 žolíky + 2 reklamné karty. Väčšina ľudí robí kardistre s 52, niekto aj so žolíkmi a niekto aj s reklamnými kartami, ale to je veľmi výnimočné. Častejšie sa stretneme s tým, že cardisti používajú kariet menej – ¾ balíčka, ½ alebo ¼, ale aj dve karty, alebo len jednu. Záleží na štýle a obtiažnosti triku. Určite by sme odporučili na úplný začiatok pri trénovaní jednoručných cutov len polovicu balíčka a časom postupne pridávať.

Aké triky robiť do začiatku?

Držanie kariet

Začiatok všetkého sú gripy, alebo držanie balíčka. Základné sú Dealers grip a Straddle grip. Vo videu sa ale naučíš tiež Biddle grip, End grip, Z grip alebo Cardini grip. Vyskúšaj si ich všetky, ale nemusíš nad nimi tráviť veľa času, dopiluješ ich priamo pri robení trikov.

One handed cuts

Jednoručné prekladanie balíčka je hneď druhé najdôležitejšie. Nauč sa Charlier cut a Scissor cut. Tie trénuj toľko, že ich budeš zvládať aj poslepiačky, sú naozaj základom cardistry. Potom si pripravený ísť ďalej – napríklad na Revolution cut.

Len pozor: Aj napriek tomu, že si pravák, uč sa všetky one handed triky na ľavú. Je to také nepísané cardistre pravidlo. Veľa kardistov pravákov zvládne viac trikov v ľavej ako v pravej. Táto nezvyčajná vec vznikla v kúzlení, keď kúzelník držal divákovu kartu, pero, prútik... a ľavú musel robiť tajné hmaty. Každopádne pokiaľ máš voľné obe ruky, uč sa všetko aj na pravačku. Určite sa ti to bude v budúcnosti hodiť.

Fans

Ak máš karty s finishom, nauč sa Thumb fan nebo One handed fan

Spring

Spring je veľmi efektívný pre publikum a každý by to chcel vedieť. Budeš sa diviť, ale patrí k tým jednoduchším trikom. Karty s finishom určite pomôžu. Pokiaľ začínaš a chceš si uľahčiť progres, hľadaj karty s crushlým stockom alebo karty z Cartamundi. Spring je tiež asi jediný trik, ktorý sa robí skvele s plastovými kartami.

Two handed cuts

W.E.R.M. je to taký vstupný dvojručný flourish do sveta cardistry. Pre laikov vyzerá krásne a je jednoduchý. Sybil cut je podobne jednoduchý trik, aj od tvorcov Dan and Dave. 

Akonáhle sa naučíš základy, skús nejaké ďalšie triky z nášho kanála. Potom hľadaj triky, čo nemajú základ Wermu a Sybilu, nech si vyskúšaš aj iné gripy a mechaniky. Ako ukážku ti som rovno dáme pár trikov do začiatku, s ktorými ti pomôže cardista Adam Gečnuk.

Ako urobiť twirl – cardistry trik v jednej ruke s jednou kartou – s Adamom

Ide o začiatočnícky trik, ktorý využiješ v rôznych kombináciách.

Začni tak, že kartu vezmeš do dlane, ukazovák pod ňu skrčíš a prostredníkom ju pridržíš z boku. Princíp twirlu je taký, že kartu otáčaš medzi prstami. Najskôr natiahni skrčený ukazovák a prostredník, prekríž ich cez seba a zároveň otoč dlaň dole. Potom opäť otoč dlaň hore a pri tom pohybe zase kartu pretoč tak, aby si na ňu mohol položiť prstenník (tak ako ukazovák). Ďalší pohyb je ten istý, čo predtým, zase kartu otoč medzi prstami, tentoraz ale medzi prostredníkom a prstenníkom, ukazovák sa nezúčastňuje. Úlohu prstenníka prevezme malíček a ďalej sa karta pretočí medzi prstenníkom a malíčkom, prostredník už je tiež mimo hry. Potom si kartu jednoducho môžeš vrátiť zase do dlane.

 

Cardistry tutoriál na flourish, ktorému hovoríme Šípka! Pretože ako šípka vyzerá, tzn. fakt dobre!

Adam GCNK ťa v novom videu naučí trik s kartami pre pokročilých - Šípku. Vyzerá naozaj efektne, ale nie je to také zložité, ako sa môže zdať. Zvládneš to natrénovať.

Začni tým, že si oddelíš asi tretinu baličku. Tú chyti do gripu palec-prostredník na rohoch pri indexoch. Z tejto tretiny oddeľ ešte polovicu palcom druhej ruky. Teraz prichádza ta najzložitejšia časť. Pomocou ukazovákov musíš oba balíčky otočiť. Ľavý ukazovák otáča balíček na dlhej hrane, pravý na krátke, pohyb je zrkadlový a balíčky si vzájomne zaviažu. Čím pomalšie to urobíš, tým to ide horšie, Pomocou ukazovákov musíš oba balíčky otočiť. Ľavý ukazovák otáča balíček na dlhej hrane, pravý na krátke, pohyb je zrkadlový a balíčky si vzájomne zaviažu. Čím pomalšie to urobíš, tým to ide horšie,

Teraz si v pozícii, kedy sú oba ukazováky natiahnuté na spodnej strane striešky šípky. Zvyšok už nie je ťažký. Prostredný balíček ukazováka rozdeľ zhruba napoly. Pretože idú oba prsty smerom od seba a začínajú sa krčiť, kĺby otočia balíčky tvoriace šípku úplne naopak. Šípka sa zmení na tvar písmena V. Súbežne máš v každej ruke jeden balíček, symetricky face up a face down. Balíčky tvoriace V idú k sebe a palce na nich si prehodia pozície, teda pravý palec je na ľavom balíčku a naopak. Ďalej pôjde pravý palec proti smeru hodinových ručičiek a balíček prevráti smerom k tomu, ktorý leží v pravej dlani. Balíček, ktorý ti vľavo zostal zase rozdeľ a opakuj predchádzajúci krok s prehodenými palcami. Zároveň balíček vpravo, ktorý pribudol, zarovnaj ukazovákom na balíček v dlani. V ďalšom kroku urobíš opäť niečo podobné, akurát s balíčkom, ktorý leží v tvojej ľavej dlani. Neprehodíš ho tam, kam predchádzajúce balíčky, ale na druhú časť kariet.

Posledným krokom je spojenie dvoch balíčkov, do ktorých sa karty skladali. Ten v pravej dlani posuň celou rukou dole a druhý naňho preklop.

Revolution cut

Veľa ľudí tento trik robí zle, neoficiálnym spôsobom. Nevyzerá to potom tak dobre. Problém je v tom, že sa horný balíček otáča prstenníkom. V správnej verzii sa má prsteníčkom odtlačiť spodný balíček hore, podobne pracuje ukazovák pri Charlier cute. Nie je to veľmi pohodlné, ale dá sa to naučiť. Teoreticky si to môžeš uľahčiť tým, že spodný balíček odtlačíš prstenníkom a zároveň prostredníkom, alebo len prostredníkom, ale potom nezabudni dať na hranu prstenník.